| anky_8375 a întrebat:

Pot antibioticele influenta testul de sarcina?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu-l influenteaza.

Abh
| Abh a răspuns:

Nicidecum, si daca iei antibiotice si esti gravida, testul de sarcina e pozitiv.

| cristy_4404 a răspuns:

Exista numeroase antibiotice, unele sunt sigure in folosire in timpul sarcinii, unele necesita precautii, unele sunt interzise in timpul sarcinii. Apoi cand se discuta despre un tratament cu antibiotice in timpul sarcini conteaza foarte mult si cauza pentru care ar trebui folosit antibioticul, doza in care ar trebui sa fie folosit, durata tratamentului, perioada din sarcina in care ar trebui urmat tratamentul (stadiul de dezvoltare a fatului). Dar cel mai bine ai cere sfatul unui medic.