| Kymbey a întrebat:

Pot avea menstruatie peste sarcina de mai mult de 2-3 zile? Mentionez ca pe data de 16.09 a ejaculat im mine cand eram la menstruatie. Acum mi-a veni pe data de 09.10 Si nu mi-a curs ft mult si e o culoare mai deschisa. Si in prima zi de menstruatie am si vărsat si mi-a fost rau. Pot fi însărcinată?

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabilitatea de a fi ramas insarcinata in urma sexului care a fost intretinut in data de 16.09 este extrem de mica mai ales daca in acel moment ai fost in a 3-a sau a 4-a zi a menstruatiei. Deoarece intre data sexului 16.09 si data de pornire a menstruatiei 09.10 exista o perioada de 22 de zile, rezulta ca sexul a fost intretinut cu 7-8 zile inainte de momentul producerii ovulatiei, adica cu circa 3-4 zile inainte de inceperea perioadei fertile. Intr-o asemenea situatie formarea unei sarcini sepoate aprecia ca fiind atat teoretic cat si practic aproape in totalitate imposibila. Multa sanatate!