| AndreeaDeey17 a întrebat:

Pot face un avort fara ca parintii mei sa afle despre asta? Cam cat ar costa un avort? Va rog astept raspuns, dau funda!

14 răspunsuri:
| Purec a răspuns:

E vreo 800 de lei, si trebuie sa vina si unul din parinti cu tine daca nu ai 18 ani.

| rosesonfire a răspuns:

Daca ai 18 ani, te poti duce la doctor fara ei.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU poţi face avort fără să afle părinţii deoarece eşti MINORĂ ( ai doar 17 anişori )!

TREBUIE să fi însoţită de unul dintre părinţi ( mama/tata ) deoarece este NECESAR "acordul" ( semnătura ) acestuia!

Preţul este între 500-800 lei, în general, dar POATE ajunge şi la 1500 lei ( depinde de procedură, clinică/cabinet, etc. )...

Toate cele bune.

| fuzzer a răspuns:

Da se poate.

Gandeste-te de doua ori inainte sa faci asta.

Avort=crima. Deoarece iei viata unui copil nenascut. De ce nu v-ati protejat?
Acum suporti consecintele.

Presupun ca nu costa mai mult de 200-300 de lei. Decizia voastra.

In ziua de azi e la moda, sa omori copiii, deci "cu o floare nu se face primavara".

| Cristiann25 a răspuns:

Astia sunt batuti in cap.NU e oblgatoriu sa mergi cu parinti, trebuie sa fie cineva care are 18 ani pentru a da semnatura pe propria raspundere daca patesti ceva! Avortul depinde e bine sa ai la tine 1000 lei ca sa nu faci la orice ala cel mai ieftin.Nu te lua dupa astia esti prea mica la 17 ani sa ai un copil! Fugi cat mai repede daca esti in situatia asta.Succes,te pup!

| SunnyDay88 a răspuns:

Mai bine n-ai mai comenta. un avort spontan nu e de dorit si chiar si asa se ajunge pe masa doctorului pentru a o curata si a evita o infectie.

| Cookie96 a răspuns (pentru SunnyDay88):

Pai asta era si logic nu?

| SunnyDay88 a răspuns (pentru Cookie96):

Nu, nu e logic.
de ce ti-ai pune viata si fertilitatea in pericol ca ulterior sa ajungi sa faci acelasi lucru pe care l-ai evitat?
macar asa stii din start ca esti in siguranta de la inceput la final si riscul complicatiilor se reduce semnificativ.

eu nu stiu ce-i in capul vostru, dar vai si amar ce va fi de voi. macar daca aveti astfel de intentii pastrati-le pentru voi. nu le mai impartasiti si la altii, fiecare e responsabil pentru propria viata. i se intampla dracu ceva lu asta si nu are cum ajunge la spital, sau nu-si da seama ca trebuie sa ajunga imediat la spital si atunci? raspunzi tu pentru viata ei? NU!

| GreenBubble a răspuns:

Daca esti majora da.
Preţul unui avort diferă în funcţie de clinică, tipul de avort ales - chiuretaj sau aspiraţie - tipul anesteziei - generală sau locală - şi vârsta sarcinii - dacă este mai înaintată tariful e mai mare.
Daca esti minora...grea situatie.

Din Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii citez (Capitolul III: Acordul pacientului informat):
Art. 650. – Varsta legala pentru exprimarea consimtamantului informat este de 18 ani. Minorii isi pot exprima consimtamantul in absenta parintilor sau reprezentantului legal, in urmatoarele cazuri:
a) situatii de urgenta, cand parintii sau reprezentantul legal nu pot fi contactati, iar minorul are discernamantul necesar pentru a intelege situatia medicala in care se afla;
b) situatii medicale legate de diagnosticul si/sau tratamentul problemelor sexuale si reproductive, la solicitarea expresa a minorului in varsta de peste 16 ani.
Ce-i drept fiind in Romania se mai gasesc si medici care ignora legea si iti fac avort chiar daca esti minora dar asta costa...

| BlakeLively a răspuns:

Pretul unui avort difera in functie de clinica, de tipul de avort ales (chiuretaj sau aspiratie), de tipul anesteziei si de varsta sarcinii(cu cat este mai mare cu atat costa mai mult).
Si nu stiu daca poti face avort, banuiesc ca daca ai 18 ani, nu poti.

| Otils a răspuns:

Din cate stiu eu iti trebuie acordul parintilor daca esti minor.

| PatroescuLuluLui a răspuns:

Niciodata sa nu faci un avort fie ca esti mica fie mare.Este greseala ta si tu trebuie sa iti ispasesti pedeapsa, nu copilul, el nu are nicio vina. In plus s-ar putea sa nu mai poti avea un copil dupa avort fie ca vrei fie ca nu.Si e cel mai mare pacat..asta stiu sigur big grin

| AndreeaDeey17 explică:

Tin sa mentionez ca sunt am doar 17 ani.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru AndreeaDeey17):

Adică esti minoră, dar nu te gîndesti că faci o crimă?