| nvm17 a întrebat:

Pot face un test de sarcina in a 2 a zi de cand ar fi trebuit sa-mi vina menstruatia?

3 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Testul de sarcina - sau prezervativ spart - se face in a 21-a zi de la la contactul neprotejat - din prima urina de dimineata!

| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles ca testul de sarcina poate fi facut si in acel moment, insa rezultatul obtinut va avea o acuratete de cel mult 80 - 85% Pentru ca nivelul de acuratete (precizie) a rezultatului obtinut sa se apropie de 98-99% este indicat ca testul sa fie efectuata doar in momentul in care intarzierea a depasit cu 7 zile data la care conform calculului ar fi urmat sa porneasca menstruatia. Sau dupa trecerea a 21 de zile ori de la data ovulatiei, in cazul in care aceasta poate fi determinata, sau fata de data la care a fost intretinut ultimul act sexual neprotejat in urma caruia se putea forma o sarcina prezumtiva, ipotetica. Multa sanatate!

| Marbella188 a răspuns:

Da!