| ionescumonica a întrebat:

Pot lua pilula de a doua zi in timpul menstruatiei?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Pilula de a doua zi nu este pentru perioada ciclului menstrual.
Citește cu atenție prospectul.
Folosește prezervativul.
Pa, pa.

| psiholoaga a răspuns:

Poti, da. Totul e sa le iei in maxim 72 e ore de la actul sexual neprotejat, iar pe a doua la 12 ore dupa prima. Ai grija, postinorul contine un cocktail de hormoni care da organismul peste cap asa ca nu il folosi mai mult de 1-2 dati pe an. Data viitoare, prezervative!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu cred ca e indicata. De altfel, pilula de a doua zi se ia numai la indicatia medicului ginecolog s ma indoiesc ca ti-a recomandat-o in timpul menstruatiei. Riscul de sarcina in aceasta perioada este prea mic ca sa justifice riscurile foarte mari pe care le incumba administrarea pilulei de a doua zi.

| anonim_8127 a răspuns:

In timpul menstruatie riscul e minim sa ramai insarcinata. pilula se ia in caz de urgenta, dar in timpul ciclului nu poti ramane asa ca nu are rost sa o iei, si nu nici bine