| nllbia99 a întrebat:

Pot ramane insarcinata daca am facut sex protejat in prima zi dupa menstruatie? Mentionez ca am un ciclu regulat de 28 de zile.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ciclul tau menstrual este regulat si are o periodicitate de 28 de zile, inseamna ca intotdeauna ovulatia se produce in ziua a 14-a a c.m. Deoarece este demonstrat si stabilit stiintific ca ovulul isi mentine viabilitatea doar 12-16 ore pana la maxim 24 de ore rezulta ca fecundarea ovulului se poate realiza doar de catre un spermatozoid ajuns in trompa uterina in perioada fertila sau in ziua de ovulatie. De asemenea este stabilit stiintific ca doar in conditii ideale este posibil ca un spermatozoid sa supravietuiasca in uter (trompe) circa 3 zile si in cazuri cu totul exceptionale pana la 5 zile. Stiind aceste lucruri reiese cat se poate de clar ca, in cazul in care ajunge sperma in vagin inainte de inceperea perioadei fertile care incepe din a 10 a zi a c.m. (in cazul ciclului de 28 de zile), spermatozoizii nu pot supravietui pana in momentul aparitiei ovulului. In concluzie daca sprerma este ejaculata intentionat sau din greseala in vagin in perioada cuprinsa intre 1-a si a 9-a zi a c.m. posibilitatea de a se realiza o sarcina, teoretic este exclusa, fiind considerata ca IMPOSIBILA. Deci in cazul tau sexul a avut loc in ziua a 4-a a 5-a sau cine stie a cata (depinde de lungimea perioadei de menstruatie), insa sigur inainte de a 10 a-a zi deci teoretic aparitia unei sarcini se poate considera ca fiind aproape IMPOSIBILA. Probabilitatea admisa de aparitie a unei sarcini, este de maxim 3-5% in cazul in care sperma ajunge in vagin si de 1-3% in cazul in care sexul este protejat. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual s-a desfasurat asa cum spui tu, nu poti ramane gravida.

| darrio2007 a răspuns:

Cum naiba sa ramai daca sexul a fost protejat? Mai citeste pe net despre cum poti preveni o sarcina.Nu esti singura care este varza la acest capitol.