| florinutza93 a întrebat:

Pot ramane insarcinata daca nu am ciclu? am avut dar au un an sa oprit si nu a mai venit...

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil nu, dar nu se stie. Totusi, tu ce mai astepti, de ce nu te duci la medic? Un an fara menstruatie semnifica o problema hormonala serioasa, care te poate afecta pe viata.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

De un an de zile nu ţi-a mai venit ciclul iar tu ai 17 ani? (conform nickname-ului)
Fuga la endocrinolog nu sta degeaba căci dacă un an de zile "nu-ţi vine" înseamnă chestii FOARTE complicate.
Printre altele poţi face diabet, cardiopatie sau chiar cancer. Mă rog, există şi veşti bune: Nu o să mai poţi face copii laughing.
În fine, serios vorbesc, fuga la doctor.
Revenind la întrebarea ta, cel mai probabil nu rămâi însărcinată însă în câţiva ani(dacă nu iei urgent măsuri) o să fii suficient de bolnavă de numai de relaţii sexuale n-o să-ţi ardă!

| florinutza93 explică:

Nu e asa de simpu pe cum spuneti voi, eu am avut cancer, am facut un transplant de celule stem iar in urma transplantului m-am ales cu o amenoree secundara! am luat tratamente peste tratamente, anticonceptionale peste anticonceptionale! acu vreo trei luni am oprit orice tratament mi-a venit ciclu imediat dupa ce am incetat sa iau anticonceptionale dar pe urma nu mi-a mai venit, am avut o luna de intarziere i pe urma a venit iar acu nu mai vine iar! e cineva de specialitate sa imi poata spune ce sa fac?