| yoop a întrebat:

Pot sa iau anticonceptionale fara sa merg la un medig ginecolog ca sa mi le prescrie el? De exemplu triregol, sau daca stiti voi alte anticoncepionale mai bune, care ar fi?

Răspuns Câştigător
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Nu e indicat! Au foarte multe reacţii adverse, iar dacă le iei fără analize rişti să ai parte de multe din ele. E vorba de sănătatea ta! Nu ţi-o strica astfel!

7 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Nu se iau pastile dupa ureche, sau recomandate de altele! Fiecare organism este unic si reactioneaza intr-un mod specific! Daca nu respecti aceste cerinte, risti sa ai niste efecte secundare de o sa-ti plangi de mila: greturi, ingrasare, mustati "sexy", etc... Du-te la medic obligatoriu!

| Altair22 a răspuns:

Aniconceptionalele in general sunt "personalizate". Medicul ginecolog iti face niste teste si iti prescrie EXACT ce anticonceptionale trebuie sa iei... Cele care ti se potrivesc tie cel mai bine. happy

Nu`i bine sa le iei dupa ureche, fiidca au foarte multe efecte adverse si te vei trezi apoi cu cine stie ce treburi urate straight face sad

| Leea1234 a răspuns:

Triregol ...in nici un caz!
eu le-am luat la sfatul unui medic de la un centru de plannig familial, si am avut numai neplaceri din cauza lui, le-am lasat dupa o perioada, si am ramas cu o dereglare a menstruatiei, de care nici acum nu am reusit sa scap!
apoi am facut acele analize de care vb toata lumea si in urma acelor analize doctorul ginecolog mi-a recomandat novinette (dar sunt foarte scumpe), si in final dupa ce am nascut un copil, doctorita mea mi-a recomandat microginon, care sunt foarte bune si accesibile la pret!
eu te sfatuiesc sa le iei pe cele din urma microginon, si incepi sa le iei din prima zi de ciclu!
dar totusi este bine sa-ti faci acele analize, si daca esti eleva le faci gratuit!
contacteaza-ma in privat, daca vrei mai multe detalii!

Răspuns utilizator avertizat
| corina_4591 a răspuns:

Nuuuu. Du-te la doctor pentru ca daca le iai asa poti pati alte efecte si te poti imbolnavi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa te duci s-ati faci analize si pe urma sa ti le recomande doctorul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la medic si nu lua dupa ureche. Eu am luat triregol si m-am simtit excelent. Deci nu te lua dupa nimeni.