| anonim_4396 a întrebat:

Poti avea probleme de sanatate(fiind fata) daca iti incepi viata sexuala la 18 ani?

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da poti avea cancer de coluterin!

| Silviu591 a răspuns:

Daca folositi prezervativul nu va fi nimic.protejati`va

| VodkaCoca a răspuns:

Pai poti avea nu conteaza de varsta, nu e ca daca ai un an s'au 2 in plus esti scutita laughing, dupa primul act e recomandat sa mergi la ginecolog la vizita medica, si dupa aia regulat la cateva luni, cel putin eu merg la ginecolog la 3 luni, s'au daca apar alte probleme sunt fuga la ginecolog de exemplu cand nu imi mai venea si era doar pentru ca se dereglase laughing.

| kaya a răspuns:

Nu se intampla nimic, in nici un caz probleme de sanatate happydoar sa ai grija de igiena si sa mergi la ginecologwinking

identitate
| identitate a răspuns:

Riscul de cancer de col uterin(despre care abereaza anonimul) apare la fetele mult mai mici.Nu o sa ai probleme de sanatate speciale, altele decat ai avea daca ti-ai incepe viata sexuala la 40 de ani.big grin Ai grija la sarcini nedorite si BTS (boli cu transmitere sexuala) printre care se numara si HIV/SIDA.Foloseste prezervative. Daca persoana cu care faci sex o cunosti foarte bine si ai incredere in ea foloseste anticonceptionale.

Abh
| Abh a răspuns:

Daca foloseste dansul prezervativul, nu vei avea nici o problema.

| Andraa_3088 a răspuns:

Dupa 17 ani jumatate, 18 ani, corpul este destul de matur d. p. d. v sexual. Deci, problemele de sanatate sunt mult mai reduse. Insa nu exista garantie. Fiecare organism e diferit. Fereste-te de boli, ai grija de igiena si fii convinsa ca primul isi merita drepturile.

| yonutz_7445 a răspuns:

Daca te protejezi nu ai ce sa patesti. Poti incepe viata sexuala la ori ce varsta.

| plasticstyle a răspuns:

Da, da cancerul de col uterin, cel mai indicat e sa ti incepi viata sexuala dupa ce ti cade ceva in cap sau te calca vreo masina, succes!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, e varsta la care aparatul genital e matur si pregatit pentru inceperea vietii sexuale. Atata timp cat folositi prezervativ corect sau alta metoda de contraceptie recomandata de ginecolog dupa ce va faceti analizele necesare, iar tu ai grija sa mergi la ginecolog regulat (in prima luna de la inceperea vietii sexuale si apoi macar o data pe an), nu vei pati nimic.