| Alexandru250201 a întrebat:

Poti avea sperante de la cineva fara sa vrei o relatie cu persoana aia?

12 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Nu inteleg intrebarea.

| TimberWolf a răspuns (pentru wildthing):

Are vreo intrebare sens pe TPU?

| RAY a răspuns:

Sperantele sunt amagiri idealiste atat

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, poti avea sperante ca persoana aia sa iti fie backup toata viata, sa-i placa de tine fara ca tu sa faci nimic, in afara de a o respinge/tine in friendzone.
Multa lume are "fantezia" asta laughing

| lpavel a răspuns:

Da si nu! Pentru ca nu toti suntem la fel! Unii sunt jigodii in adevaratul sens al cuvantului, altii sunt prea buni pentru aceasta lume iar cine are noroc sa-i intalneasca e cea mai norocoasa persoana de pe pamant!

| TimberWolf a răspuns (pentru lpavel):

Cat adevar...eu ti-as fi dat funda!

| Hyperion7 a răspuns:

Daca te referi stricto senso la sex, se numește relație cu beneficii.
Nu recomand acest tip de "relație" pentru că, deși câștigi câteva clipe de plăcere, la urmă tot cu buza umflata rămâi și mai dai și în frustrări, datorita așteptărilor nerealiste.
Daca te referi la prietenii, depinde.

| Alexandru250201 explică (pentru Hyperion7):

Pai la prietenie ma refer

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Hyperion7):

Am avut multe prietenii cu beneficii, si s-au racit fara sa ramana careva cu buza umflata. Ele au gasit parteneri seriosi, eu nu le simt lipsa.
Daca unora nu va iese, nu stricati imaginea conceptului. FWB e mult mai ok decat ONS. Iar sexul in afara relatiilor e mult mai sanatos decat abstinenta. Mai ales dpdv psihic.

| Hyperion7 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Depinde ce așteptări ai tu, raportandu-te la acele relații, pentru că unii cred că pot face în așa fel încât să meargă ulciorul la apa de mai multe ori.
In rest, probabil sa ai dreptate!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Hyperion7):

Pai, nu aveam asteptari. Erau persoane din anturaj, cu care ieseam oricum, dar nu exista compatibilitate, nu apareau sentimente. Doar tensiune sexuala.
Chestia asta se intampla mai ales dupa 20 de ani, cand sexul nu mai este chiar un tabu, se imbina cu socializarea.