| DDCC a întrebat:

Poţi iubi fără să posezi?
Sau poți face doar ambele?
http://youtu.be/cFz6jE4dd_Q?t=1m13s

Răspuns Câştigător
| FeliciaCorinaA a răspuns:

Excelenta intrebare...
Haide sa nu vorbim despre iubirea dintre persoane. Hai sa vorbim despre lucrurile pe care nu le iubim. Eu iubesc pizza, trupa XX, literatura si marea dar nu posed niciuna dintre ele. Asta nu inseamna ca incetez sa le mai iubesc.
Acum sa revenim la fiintele umane.
Daca eu incerc sa posedez o persoana, o bag intr-o cusca si, inevitabil, ea inceteaza sa mai fie ea insasi si renunta la chestii care poate mie imi placeau la ea.
Asadar eu cred ca "a iubi" si "a poseda" sunt doua concepte diferite care nu au nicio sansa sa fie luate in considerare impreuna.

| DDCC explică (pentru FeliciaCorinaA):

Frumoasă melodia Intro de la trupa XX.
Și adevărată treaba cu posedarea unei persoane, despre care zici.
Mulți folosesc termenul de "supunere", în gen "Femeia trebuie supusă bărbatului" însă cred că din cauza asta au loc atâtea violențe în familie, între parteneri în special. Iubirea trebuie să fie frumoasă nu forțată e după mine cea mai adevărată afirmație cu privire la acest sentiment.

5 răspunsuri:
| h3r a răspuns:

Da, dar asta dacă ne referim la acel moment în care n-ai parte de ceea ce iubești.
Însă, atunci când iubești un lucru... ai grijă de el.
Și cam așa.

| blueheart a răspuns:

"Iubirea este îndelung răbdătoare, iubirea este binevoitoare, nu este invidioasă, iubirea nu se laudă, nu se mândreşte. Ea nu se poartă necuviincios, nu caută ale sale, nu se mânie, nu ţine cont de rău. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr. Toate le suportă, toate le crede, toate le speră, toate le îndură. Iubirea nu încetează niciodată" (Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel, XIII, 4-8)

http://www.youtube.com/watch?v=mgywCSWKWTM

Iubirea adevarata este cea izvorata din inima, este pura si neconditionata. Iubire este atunci cand daruiesti tot ce ai mai frumos in tine fara sa te astepti ca celalalt sa faca acelasi lucru. Poti doar spera ca el sa simta ce simti si tu. Iubire este atunci cand oferi libertate persoanei iubite si il lasi sa aleaga ceea ce simte el. Iubire inseamna sa ii respecti sentimentele si drumul lui in viata chiar daca uneori esti de alta parere sau nu il poti intelege. Nu posezi nimic, nu esti stapan nici pe inima ta. Cum sa fii stapan pe sentimentele celuilalt. Iubirea inseamna respect, daruire, libertate.

| 26Geo a răspuns:

DA...se poate! E cea mai frumoasa iubire posibila. Daca o iubesti, o lasi libera sa faca ce vrea, sa fie cu cine vrea. Iubirea nu ingradeste cuiva dreptul la libertate, iubirea inseamna libertate.Bafta

| L7w7n7d7 a răspuns:

Da,poţi.