| anonim_4396 a întrebat:

Poti lua sida prin sex oral?

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, daca partenerul e infectat. Daca persoana infectata este femeia, riscul este de cam 9%. Daca persoana infectata e barbatul, riscul este aproape dublu (cam 15-16%).

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

SIDA nu poţi să iei în niciun caz, niciodată.
Poţi lua însă virusul HIV care dezvoltă mai apoi o tulpină mulată pe ADN-ul tău şi faci SIDA într-un final (mai ales dacă nu te tratezi cu ARV-uri).
Aşadar, prin sex oral poţi lua HIV dar SIDA sigur nu.
HIV = Human Imunodeficiency Virus
ARV-uri = Antiretrovirale

| Zenithf a răspuns:

Orice contact al mucoaselor cu secretii infectate pot duce la infectarea cu virusul HIV. Asta in special daca ai si rani, afte, carii sau alte probleme. Idem cu sifilisul, hepatita si altele.
@reBecca invata mai bine despre subiectul asta, virusul HIV poate ramane activ intr-un mediu lichid, precum in secretiile vaginale sau sperma, etc.

| shtephie a răspuns:

Da , normal!

| Miauti a răspuns:

Da! doar daca ati folosit prezervativul.

| Rihanna a răspuns:

Sida se ia doar prin sange.prin sex oral nu

| ancutsa410 a răspuns:

Daca inghiti... da

| Tzucu a răspuns:

Poate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bineinteles.