| User123666 a întrebat:

Poti ramane insarcinata atunci cand ai contact s€xual in perioada ciclului?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Depinde de ciclul tau menstrual.Iti recomand sa citesti :

Chiar dacă multe persoane cred că în timpul menstruației nu poți rămâne însărcinată, acest lucru este posibil. „Riscul unei sarcini apare în momentul în care ciclul menstrual are durată scurtă (24-25 zile), este neregulat, existând sângerări în timpul ovulației, confundate cu începutul menstruației", explică ginecologa Valentina Diug.

Spermatozoizii pot rămâne activi în corpul femeii până la 72 de ore. Astfel, există posibilitatea apariției sarcinii în cazul sexului neprotejat în ultimele zile ale menstruației sau la 1-2 zile după. Pentru a reduce riscurile sarcinii nedorite este recomandată utilizarea contraceptivelor de barieră: prezervativul pentru bărbați sau pentru femei. Contraceptive de barieră sunt eficiente și pentru a preveni infecțiile cu trasmitere sexuală, întrucât riscul de contractare crește în timpul menstruației, în special pentru femei. „În afară de prezervativ și alte metode de contracepție, trebuie să faceți duș înainte și după actul sexual", recomandă Valentina Diug. - https://www.moldova.org/......a-o-parte/

https://www.alpha-clinics.ro/......intrebari/

https://www.medicover.ro/......,737,n,286

3 răspunsuri:
| Robert2526 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, pe ciclu nu pot ramane insarcinata de 99.9%.
Sarcina se poate produce in perioda fertila a femeii.