| Gsyauaiwbyk a întrebat:

Poti ramane insarcinata daca el a atins oleaca la suprafață fara sa-l introduca? Doar avea lichid alb

8 răspunsuri:
| Paul754880338 a răspuns:

Niciodata!

| Ely1234567 a răspuns:

Nu nu poți rămâne însărcinată happy

| Emilian65 a răspuns:

Nu.

| MihaelaDart a răspuns:

Bineinteles ca nu!

| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar daca pare pare incredibil, raspunsul corect este DA. Toti cei care au raspuns ca NU este posibil, in mod absolut sigur nu au auzit de fenomenul denumit chemotactism, adica de acea sensibilitate particulara a unor fiinte vii printre care se numara si spermatozoizii de a fi atrasi si ghidati sa se deplaseze intr-o anumita directie sub atractia unei anumite substante chimice. Bineinteles ca acest proces se produce numai in cazul in care femeia este in perioada fertila a ciclului menstrual si cervixul (colul uterin) produce mucus cervical fertil in continutul caruia exista o substanta chimica excitanta care are rolul sa atraga (ca un magnet) spermatozoizii care dupa ce au intrat in continutul mucusul cervical fertil, acestia (spermatozoizii) sa se deplaseze catre uter. In concluzie, chiar daca probabilitate de a avea loc un astfel de ''ghinion'' este foarte mica. Fiindca formarea sarcinii in astfel de conditii este posibila, bineinteles ca numai in anumite conditii si atunci doar intr-un procent foarte mic, din acest motiv este indicat sa fim mai rezervati cand ne exprimam parerea. Sanatate!

| lorena1gianinak a răspuns:

Chemotactism... Deci da e posibil. Totuși învață să scrii!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Oleacă? Sau olecuță?

| Sofer a răspuns:

Oleacă fain alunecat pe veveriță. Nu ramai însărcinată.