| anonim_4396 a întrebat:

"Poți să iubești pe cineva și totodată să alegi să-l manipulezi?" Cum se împacă aceasta cu ideea că atunci când rănești intenționat pe cineva, acțiunea ta exprimă lipsa de iubire și respect față de celălalt?

5 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Nu poti sa iubesti si sa manipulezi. Asta inseamna in mod evident ca se aduce suferința celui asa zis manipulat. Bineînțeles ca este lipsa de respect,de iubire nu se pune discutia.
Adica, cand cineva manipulează automat se crede superior celeilalte persoane. De fapt manipulatorii asta si cauta, persoane vulnerabile cu care sa isi satisfaca setea de control. O persoană care crede ca celalalt este o marioneta are alta perceptie despre oamenii din jur in general. I se creează falsa concluzie despre sine, ca toti sunt inferiori lui/ei.
Nu da doi lei pe nici o forma de viata. Daca intri in jocul manipulării nu se va opri pana cand nu te va stoarce de tot ce ai mai bun. Sunt persoane slabe, vulnerabile, ignorante, care pica in asemenea plasa si este greu de iesit. Doar sa ai un noroc extraordinar ca manipulatorul sa gaseasca alta victima si sa spui Bogda proaste ca te-a aruncat ca pe ultimul gunoi. Pare ceva rau, dar de fapt s-a intamplat un miracol in viata ta.

| Effy35 a răspuns (pentru ioana748):

Credeți că a face pe cineva gelos este o formă de manipulare?

| ioana748 a răspuns (pentru Effy35):

Clar este o forma de manipulare. Dar sunt persoane care altfel nu functioneaza, doar oferind diverse stari urate sufletelor care le cad in plasa.
Insa un om cu ceva sanatate emotionala nu raspunde cu gelozie ci mai curand sesizează lipsa de respect a celuilalt si incepe sa constientizeze ce se intampla.
Manipulatorul isi pune ratiunea in slujba jocului cu sufletul celuilalt.Ideal cand sufletul nu iti este bine in interactiunea cu cineva sa apesi butonul ratiunij la maxim, Chiar daca nu iti place ce gasesti, ca de asta multi se mint si tot se imbolnavesc, ca refuza sa puna mintea la contribuție de teama ca pierde iluzia. Practic refuza sa accepte realitatea.
Oricum, gelozia denota multa stima scazuta de sine. Si manipulatorul normal ca se distrează pe tema asta.

| Whitte a răspuns:

Daca il iubesti, nu il ranesti. Din contra, cauti sa-l protejezi.
Asta daca voi intelegeti ce este iubirea. Multi o confundati cu pofta carnala.