| RalucaAlexandra a întrebat:

Povestesc mai mult pentru a ma descarca, pentru ca simt nevoia sa vorbesc cu cineva, sunt deschisa si la sfaturi.

Am fost sau sunt cu un tip. Un an si ceva. Il iubesc.
Mereu l-am criticat, ii faceam scene de gelozie degeaba, ma suparam din orice, and stuff. Eram intr-un cuvant, proasta.
De ce?
Pentru ca dupa parerea mea, el nu ma iubea( credeam ca daca nu ma mai alinta, nu prea ne vedem etc. nu ma mai iubeste). Mereu imi spunea "daca nu te iubesc, de ce stau cu tine?". Mi-am dat seama de o chestie, niciun baiat nu suport crize zilnic (eu incepeam orice cearta, el mereu ma ruga frumos sa termin ca se enerveaza, intr-un final se enerva si numai spunea nimic, provocandumi mai multi nervii.)daca nu iubeste, nu? La orice cearta ii promiteam ca ma schimb, ca va fi altfel, ca nu stiu ce, de fapt, speram s-o faca el! Sa fie mai "atent" cu mine, pentru ca mi se parea ca nu e destul.happy. A facut si el multe faze, dar eu sunt mai mult vinovata.De o zi nu a mai dat niciun semn, i-am dat mesaj si nu-mi raspunde, cand l-am sunat mi-a inchis.
Cum sa-l recuperez?
Nu am nevoie de lume care sa ma critice, pentru ca stiu si eu singura ca am gresit. dar si el facea unele chestii(gen:nu spune ca ma iubeste, nu prea ne vedeam, intr-un final mi-a spus acum cateva zile ca se poarta asa din vina mea)...

8 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Sigur te-a iubit daca a suportat crizele tale!

Te inteleg ca il provocai ca sa vezi daca te iubeste, dar nu ai ales calea cea buna!

Eu zic sa ai mai multa incredere in el si sa aveti o discutie serioasa!

| Mousie a răspuns:

Te duci la el si-ti ceri scuze si mai lasa nervii deoparte. Vorba dulce mult aduce, nu uita asta!

| pyma a răspuns:

Nu toată lumea îşi exprimă sentimentele prin cuvinte, iar pe el îl înţeleg cu atât mai mult: tu îl critici, dar te aştepţi ca el să coboare garda şi să devină vulnerabil faţă de tine?
Mă enervează de mor oamenii care îi cer efectiv celuilalt să le spună cuvintele pe care vor să le audă şi nu îi acordă partenerului timpul necesar să facă acest lucru din iniţiativă proprie, nu la comandă.
Acum eu te întreb, are loc următorul dialog:
Tu: Spune-mi că mă iubeşti!
El: Te iubesc.
Îl crezi? Nu vine din iniţiativa lui, normal că nu îl crezi. Lasă-l să fie el însuşi, încetează cu pretenţiile absurde.

| G0oLaN a răspuns:

Pai la un momendat te saturii! ori cat de calm ai fii.si ori cate ai inghiti! dar poate vrea sa se linisteaska un timp si daca te iubeste te cauta ell in siguranta tongue

| Andreea_8910 a răspuns:

Stii cum e, apreciezi o persoana dupa ce o pierzi.Insa ma bucur ca esti cinstita si corecta si recunosti ca cea mai mare parte din vina o ai tu, e un lucru bun sa-ti recunosti greselile.Prin exact aceiasi situatie am trecut si eu, insa spre deosebire de tine eu nu mi-a recunoscut greseala, nu voiam sa accept ca eu am fost de vina pentru ca relatia s-a terminat.Este adevarat ca noi, fetele avem nevoie de mai multa afectiune, sa ni se zica lucruri frumoase tot timpul, sa ne alinte dar cred ca ar trebui sa ne dam seama ca baietii nu sunt tocmai cele mai romantice fiintehee hee...mereu am zis ca pentru a merge o relatie nu trebuie sa-ti sufoci partenerul si intr-un final sa ajunga sa te deteste.Cred ca, cu faptele tale(cum am facut si eu), am reusit sa-i indepartam de langa noi si sa ajungem sa ii exasperam.Cum sa-l recuperezi? E un pic mai dificil pentru ca cum ai spus si tu au mai fost si alte dati cand i-ai promis ca o sa te schimbi si nu ai facut asta.Eu zic sa ii dai un timp sa reflecteze, un "respiro", demostreaza-i ca vrei sa te schimbi, iar dupa un timp o sa vezi ca daca chiar te iubeste se va intoarce la tine.Succes:*

| LexUTz a răspuns:

Pai din vina ta se poarta asa! Mi se pare normal sa nu mai vrea sa te vada daca tu de fiecare data il critici si faci tot felul de faze stupide!
Eu zic sa il lasi o zi doua, sa nu il mai cauti. Asa poate se linisteste si el.

| beatrice2 a răspuns:

Nu cred ca e in totalitate vina ta(asta probabil pentru ca sunt fata)asteapta un pic... da de el si nu te mai purta asawinkingsucces:*

| afrodyta a răspuns:

Fi atenta Raluca, e bine ca esti constienta ca ai gresit, tu ar trbuit sa vb cu el intr-o zi si sa-i spui ca tu ai fost asa in tot acest timp deoarece el nu era atent cu tine nu te imbatisa nu te alinta etc... iar atunci cand o femeie nu este alintata isi pierde speranta in tot nu mai crede in ce spune el.Atunci cand vorbesti cu el dai impresia ca te-ai schimbat u, ca esti mai matura si aceste cuvinte spune-i-le comportandute alfel de cum te porti mereu, fi mai calda, mai dulce cu el, spunandu-i intr-un mod frumos care sa ii dea o stare de spirit buna si sa observe cu propia initiativa ca si el a gresit facandu-te sa te comporti asa.Eu iti urez succEs! ai grija, asa sunt si eu dar am invatat sa fiu mai calda in voce, ajuta mult parerea ceiluilat! Succes, te pup!