| anonim_4396 a întrebat:

Preludiul fara prezervativ... cat de periculos e, ce sanse sunt mai exact de a ramane insarcinata daca sunt in perioada fertila? Ma refer la penetrare fara prezervativ iar apoi continuare cu el...

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Preludiul inseamna prin definitie absenta penetrarii, inseamna totalitatea actiunilor care preced penetrarea. Deci nu pune probleme de sarcina.
Penetrarea fara prezervativ e intotdeauna riscanta. Nu stiu exact procente, dar oricum mari (adica daca zic 20% te linisteste?). In mod normal, aceasta metoda contraceptiva este pentru cupluri casatorite, pentru care o sarcina n-ar fi o tragedie. Vreau sa mentionez ca sotul meu, de altfel un tip cu un autocontrol excelent, a acceptat folosirea acestei metode de-abia dupa ce ne-am casatorit. Pana atunci i s-a parut prea riscanta.

9 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, ai mare grija ca se poate intampla, o mica neatentie ce cauzeaza efecte negative...

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Cred că Brigaela ţi-ar putea da cel mai bun răspuns. Aşteaptă să-ţi răspundă sau trimite-i un mesaj privat.

| justify a răspuns:

Este foarte riscant...iti face numai probleme pentru ca stai toata luna sa te gandesti daca ai ramas sau nu...ideal e sa folosesti o metoda contraceptiva... dar stii cum ii tuturor ne place sa riscam... dar uneori riscul e prea mare...(chiar si eu o folosesc dar nu tio recomand)...

| manvswild22 a răspuns:

Eu stiam ca preludiul inseamna saruturi, mangaieri, imbratisari etc. deci nu stiu cum ai putea ramane insarcinata...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai preludiu nu inseamna penetrare happy deci de la preludiu, nu ramai

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Preludiul nu înseamnă ejaculare, ci încălzirea și relaxarea partenerului/partenerei (sărutări, mângăieri, etc.) pentru o relație sexuală reușită și împlinită.
www.seximus.ro
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da asa e, nu m-am exprimat corect. Sorry! Deci daca exista penetrare fara prezervativ si apoi se foloseste prezervativul... Sunt mari sansele de a deveni mamica big grin?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună din nou.
Dacă te afli în perioada de ovulație și nu aplici nicio metodă contraceptivă (prezervativ, coit întrerupt, etc.) sunt șanse foarte mari de a "deveni mămică".
Mare grijă ce-ți dorești, că ți s-ar putea îndeplini.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, se poate. In lichidul preejaculator se contin spermatozoizi.