| SkryDll a întrebat:

Prietenei mele ii intarzie ciclul poate fi o sarcina?
Iei i-a venit ultima data pe 2 august si trebuia sa ii vina pe 30 poate fi insarcinata?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Sarcina nu se poate forma in urma unui sex intretinut : oricand, oricum, sau in orice conditii. Pentru a ti se putea oferi un RASPUNS corect si avizat, (si nu presupuneri sau pareri) care sa rezulte dintr-o analizare corecta a situatiei prezentate trebuie sa prezinti date precise, exacte, sigure pe zile, deci nu asa cum este prezentata intrebarea. Trebuie sa stii ca CICLUL MENSTRUAL incepe din prima zi a menstruatiei si se termina in preziua inceperii urmatoarei menstruatii. Din acest motiv intotdeauna este strict necesar sa fie cunoscute; 1. ) data la care a inceput menstruatia, 2.) data la care ar urma sa se produca viitoarea menstruatie, 3. ) data exacta la care a fost intretinut sexul, 4.) care este lungimea ciclului menstrual si care este tipu/caracteristica aceseia adica daca ciclul este REGULAT sau NEREGULAT. Doar stiind aceste date precise/exacte se poate oferi un RASPUNS AVIZAT, fiindca in caz contrar se pot pronunta doar pareri si/sau presupuneri subiective fara nici-o valoare reala. Intarzierea menstruatiei se poate datora faptului ca pe parcursul ciclului menstrual s-au produs anumite dereglari hormonale care la varsta adolescentei se pot produce frecvent din cauza schimbarilor dese si profunde care se produc in organismul fetelor tinere. Multa sanatate!

| SkryDll explică (pentru corbulalbrosu):

Informații trimise in privat happy

6 răspunsuri:
| P4rAd0x a răspuns:

Nu neaparat. Nu ati folosit prezervativ sau ceva?
In fine, pentru a confirma chestia asta solutia ar fi sa faca un test de sarcina, pe care il gaseste la orice farmacie.

| SkryDll explică (pentru P4rAd0x):

Nu, nu am folosit de 2 ori dar nu am ejaculat in ea happy

| P4rAd0x a răspuns (pentru SkryDll):

Pai in conditiile in care nu ai ejaculat in ea sunt sanse de 0% sa fie vorba despre o sarcina.

| Maya_Dakota_1996 a răspuns:

Daca nu ai folosit protectie, exista sanse sa ramana insarcinata chiar daca nu ai ejaculat in ea. Lichidul pre-ejaculator este secretat continuu pe parcursul actului sexual sau atata timp cat penisul este stimulat/erect, deci stergerea lui nu este practica si nici nu are sens.
Orice contact sexual neprotejat are un risc asociat de a duce la o sarcina.
Lichidul pre-ejaculator poate contine spermatozoizi viabili, mobili, deci teoretic poate duce la o sarcina.
Daca nu se produce ejaculare si se foloseste metoda coitului intrerupt, riscul unei sarcini este relativ mic (niciodata 0), dar acesta creste daca a existat o ejaculare in orele anterioare contactului.

| SkryDll explică (pentru Maya_Dakota_1996):

Atunci cu întârzierea sarcinii care e faza?