| firelord66 a întrebat:

Prietenei mele nu i-a mai venit ciclul de doua luni.De fiecare data cand am avut contact sexual am folosit prezervativ si cand simteam ca vine o scoteam repede.Prima oara cand am facut-o am facut-o fara dar am scos-o cand a trebuit dar i-a fost frica si am luat o pastila de a doua zi care a luat-o dupa cateva ore de la contact dar i-a venit ciclul dupa.Ea nu are nici un simptom sau ceva de sarcina.Ce as putea face? Credeti ca e de la acea pastila?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca pastila respectiva a fost folosita complet inutil cu cateva zile inainte de inceperea menstruatiei adica intr-un moment in care posibilitatea formarii unei sarcini este de maxim 3-5% adica teoretic aproape imposibila. Hormonii existenti in pastila respectiva in momentul patrunderii in organism neavand asupra a ce sa actioneze deoarece in momentul respectiv nu putea fi vorba de a se realiza/forma o sarcina, au actionat haotic si au provocat o destabilizare foarte masiva si delunga durata a echilibrul hormonal pentru o perioada imposibil de precizat, insa care se va manifesta mai mult ca sigur inca cateva cicluri menstruale. Deoarece contactele sexuale ulterioare au fost protejate se poate considera ca probabilitatea unei sarcine se poate exclude aproape fara nicio teama de a se gresi. Pentru linistea voastra ati putea apela la cea mai precisa metoda de a testa existenta sau lipsa hormonului de sarcina hCG cu o precizie de peste 98% si anume cea obtinuta prin analiza de sange efectuata intr-un laborator de analize medicale. Este singurul rezultat care nu poate fi interpretat si nu necesita repetarea. Costa in jur de 40-45 de lei si rezultatul se primeste in 24 de ore. Multa sanatate.

2 răspunsuri:
| Wihox a răspuns:

Pastila de a doua zi are provoaca disfunctii hormonale si poate sa ii intarzie ciclul dar nu cred ca 2 luni. Cred ca trebuie sa iti ofer felicitarile mele. O sa fii tataic big grin. Tu sau celalalt preten :v

| Oana92 a răspuns:

Sa mearga la medic. Cel mai probabil tampenia aia de pastila i-a dat tot sistemul hormonal peste cap. Abia astept sa fie interzisa vanzarea ei fara reteta!

Sanatate!