| abcdc a întrebat:

Prietenul meu cel mai bun mi-a spus ca ma place. dar eu nu-l plac. ce sa-i spun sa nu-l ranesc. tine foarte mult la mine.straight faceurgent. sfaturi

Răspuns Câştigător
| toygirl a răspuns:

Te inteleg, am avut aceeasi csituatie.doar caceu nu stiu cu prietenul acesta al tau va reactiona! eu i-am lamurit totul si el ma inteles, doar ca acum eu inteleg cam gresit fiindca cine ma cunoaaste mai bine decit doar el! gandeste-te bine daca cu realitate nu simti nimic pentru vel, atunci explica-i daca el asade mult tine la tine... te va intelegea si iti va da drumul...bafta happy

13 răspunsuri:
| Ioana2518 a răspuns:

Pai explica-i ca ar fi mai bine daca ati ramane prieteni.

| FrozEenSoul a răspuns:

Deci, sinecr sa fiu mi s-a intamplat si mie chestia asta... sa tin la o fata si ea sa nu tina la mine. Gandeste-te daca erai in locul lui cum te simteai daca erai respinsa? Eu zic ca ai putea totusi sa incerci sa vezi cum e baiatulwinking. Poti sa ii spui frumos : Imi pare foarte rau sa iti spun dar eu nu te plac, eu te plac ca pe un prieten. Sansa mare e ca o perioada de timp va fi foarte suparat pe tine dar isi va reveni happy. Gandeste-te cum te-ai simti tu! Sper ca te-am ajutat. please fundita

| Clauditza21 a răspuns:

Poti sa ii spui simplu si frumos ca tu tii foarte mult la el, dar nu asa cum si-ar dori.Il iubesti, dar ca pe un prieten bun si n-ai vrea sa faceti vreo prostie sa stricati prietenia frumoasa care este intre voi. Pur si simplu sentimentele tale nu corespund cu ale lui, dar asta nu inseamna ca nu tii la el si ca nu il iubesti, doar ca nu in sensul in care el si-ar dori.

| eusiatat_9429 a răspuns:

Pai ce pot sa spun, si eu am patit la fel cu o prietena, si mi-a spus ca se simte bine cu mine, ca ii place de mine, dar nu vrea sa ma faca sa sufarwinking eventual o mai cuafezi si tu putin, pot spune ca eu sunt inca prieten cu ea, dar macar am lamurit limitele iti doresc multa bafta si sper ca te-am putut ajuta

| ofataoarecare_2381 a răspuns:

Printr. un refuz oricum il vei rani dar nu trebuie sa te simti vinovata asta e nu. ti place... si in legatura cu cei sa. i zici ...hmm.gandestete cum ai vrea sa. ti zica tie un baiat ca nu te vede decat ca pe o amica (stiu ca nu ai vrea dar cum crezi ca nu te.ar durea asa de tare) asa ar trebui sa. i zici si tu luiwinking

| PoUfOuLeTe a răspuns:

Am fost si eu in situatia ta si a fost super greu. Din pacate relatia noastra de prietenie s-a destramat(Acum doar ne salutam si cam atat ). E foarte nasol momentul cand trebuie sa ii explici ca tu nu il placi(tu il vrei ca prieten, el te vrea ca iubita). Spune-i ca tu il vezi doar ca pe un amic si nimic mai mult si ca DEOCAMDATA nu poti fi cu el(acest cuv.deocamdata are o importanta, nu ii spulberi sperantele dar nici nu ii dai foarte multe sperante). Vorbeste cu el deschis si spune-i ca inimii nu ii poti comanda si ca intentia ta nu este sa il ranesti.BAFTA!

| Laptuca a răspuns:

Din prietenie se face iubire dar din iubire nu se face la loc prietenie. Ori alegi sa ignori ce a spus, dandu-i speranta falsa, desigur in sfarsit speranta aia falsa se va prabusi, ori spui adevarul, probabil destramand prietenia.Desigur poti sa si accepti. Orice ai alege, valentines day o sa fie o zi interesanta.

| Maryna_1397 a răspuns:

Exact ce a spus si Clauditza21.Incearca sa ii spui acest lucru, dar fii atenta sa nu-l ranestibig grin.

| PlayPipo a răspuns:

Spune-i ca nu esti pregatita pentru o relatie. mia ales cu cel mai bun prieten. si spune-i ca nu vrei sa strici prietenia cu el si ca nu vrei ca el sa se schimbe sau ca voi sa va schimbati

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imagineaza-ti ce s-ar intampla uite si pe mine m-a placut un amic dar cand i-am zis ca nu imi place de el a suferit si nici nu mai vorbea cu mine asa ca zabeste la el si incet-incet poate te indragostesti de el l-a mine asa a fost ma mint singura dar...totusi il caut s-a vad unde e asa ca o s-a incerc daca pot s-a am o relatie cu el ''speranta moare ultima''

| OXxana a răspuns:

Pai daca e prietenul tau cel mai bun spune-i ca nu vrei sa fii cu el deuarece nu vrei sa se strice prietenia dintre voi si preferi sa fiti incontinuare cei mai buni preteni

| Raluca_5813 a răspuns:

Hei! Eu cred ca ar trebui sa ii explici cu calm si sa ii ceri sa nu se supere sau sa nu va afecteze relatia (de prietenie) raspunsul tau negativ. Alta varianta nu ar mai prea fi...Bafta!

| valhala90 a răspuns:

Aoleo.cate solutii aici. Tu chiar crezi ca acel baiat va inghiti minciuni de genu'"nu vreau sa ne stricam prietenia.sau.te iubesc ca un prieten". Nu prea exista scpare. Eventual iesi cu el la un suc si explica-i ca tii la cineva(in caz de asa e), sau pur si simplu ca nu ti-l poti imagina ca un iubit. Dar cel mai bine este sa ii spui ca din punctul tau de vedere nu va potriviti, si asta va spune totul. 2 persoane care se potrivesc intotdeauna vor reprezenta jumatea unei relatii frumoase.In alte cazuri se sfarseste prost pentreu amandoi