| anim a întrebat:

Pt care cunosc povestea din intrebarea trecuta,
http://www.TPU.ro/......atie-de_3/
Azi am vorbit cu ea, era foarte convinsa ca vrea singura.Pana la urma am 'stabilit' ca o saptamana sa nu vorbim deloc si dupa aia sa ma sune ea sa vorbim la tel si doar a3a saptamana sa ne si vedem.Nu stiu daca sa am incredere in ce zice. Ce ziceti?

Răspuns Câştigător
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Da-i ce-ti cere: libertatea. Oricum si-o ia indiferent ce vrei tu. Nu vrea sa fie libera, vrea sa fie disponibila si nu stie cum sa-ti explice. Ati avut ceva impreuna, nici n-a fost nemaipomenit, ea si-a dat prima seama ca veti fi mai bine cu altcineva. Asa ca lasa loialitatea pe data viitoare ca nu depinde de tine. Fii ok cu orice propunere de-a ei, nu negocia nimic, dar intre timp pregateste-te moral sa o iei de la capat cu cineva cu care o sa fii mai fericit. La varsta ei e usor sa fie tentata de altcineva si acum crede ca are o sansa, iar tu vrei sau nu ea se va indeparta. Pur si simplu crede ca ii va fi mai bine cu altcineva, si din ce ai povestit s-ar putea sa-ti fie si tie mai bine. Normal ca te-ai obisnuit cu ea si o sa te doara despartirea, dar mai bine rupe plasturele si gandeste-te la viitor, ca ea in curand o sa-ti fie fosta. Nu e nevoie sa te desparti sau sa dramatizezi, tu fii de acord cu ce zice ea si las-o sa faca ce vrea ca si cum ai fi de acord, n-o cauta nici a 2-a saptamana. Spune ca ea si fa ca tine: vrei sau nu, ori te milogesti si primesti doar mila, ori te transformi intr-un barbat puternic si te bucuri ca vei fi liber pentru cineva care te merita. Insa in ce discuti cu ea de acum, spune-i doar ca esti de acord cu orice decizie ia ea. Nu face drama, milogeli, nu insista, nu-i spune ce simti ca n-are nevoie sa auda si ii pasa doar ce simte ea. O sa suferi, dar taci cat poti si indeparteaza-te calm. Musca-ti limba dar nu cersi afectiune. Nu o sa mearga asa, poate doar sa-ti dea sperante si sa te agati de ceva ce crezi tu ca-ti doresti. Peste o vreme insa o sa intelegi ca de fapt nu va potriveati si ca atunci vei fi mai fericit decat acum. Cand te cauta i-ai putea cere sa mai prelungiti o saptamana perioada in care nu vorbiti deloc pentru ca "parca te-ai mai linistit si ti-e mai bine". Intre timp nu astepta, continua-ti viata ca si cum ai mai avea o luna de trait happy Fa tot ce-ti doreai sa faci si nu puteai din cauza ei, iesi cu baietii, uita-te mai bine dupa fete ca sunt multe mai ok decat ea. Cand a inceput sa-ti faca asa si tu esti dezorientat, e pe un drum fara intoarcere. Chiar daca s-ar "milostivi" o sa te tina numai asa, pentru ca ii pare ca poate mai mult. Asta e jocul: adapteaza-te la regulile noi. Nu e ea destul de buna pentru tine. Ea schimba regula jocului, dar tu faci jocul. E cel mai prost moment sa ai incredere in ce zice, in momentul in care-ti propune sa luati o pauza. Tu asa te-ai purta cu cineva pe care iubesti? Zi ca ea si fa ca tine. Iar ca tine nu inseamna sa speri la mai bine cu ea, ci sa profiti de ocazie ca sa scapi de ceva neplacut din viata ta si sa pastrezi doar amintirile frumoase. Ce-ti canta ea acolo e o piesa veche, si daca-ti imaginezi ca sunteti pe aceeasi lungime de unda e doar imaginatia ta. Tu in ce situatie i-ai face ei asa ceva? Nu cumva daca ai vrea sa scapi de ea? Crede ca o sa ii fie mai bine fara tine. Las-o sa se convinga, nu! forteaz-o sa se convinga si scapa de prostiile astea.

3 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Asigura-te ca nu are pe nimeni altcineva,vreun coleg de scoala,vreun vecin,vreun baiat de cartier...
E suspecta insistenta ei sa fie singura.
Las-o sa fie singura din moment ce asta vrea si stai si gandeste-te ce anume ar fi putut sa o incarce asa mult incat sa fie asa setoasa de "libertate"!
Ceva nu pare in regula...
Si n-o suna atunci cand ar trebui,nici nu te interesa cand va veti vedea.
Daca te iubeste si e o ratacire temporara, se va nelinisti si te va cauta ea.
Daca nu, atunci vrea sa se desparta de tot...
Ai rabdare.
Tu ai facut tot ce era posibil!

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Inca ceva: "gluma" asta a fost pentru oameni in situatia ta, ai grija sa n-ajungi asa si vezi si link-ul ala de pe youtube din raspuns (filmuletul cu Mircea Badea) http://www.tpu.ro/......-o-astept/

| ciresicaSiatat a răspuns:

Am citit si prima parte si nu int dc te injosesti asa pentru cineva, fie si ca e iubita ta de 2 ani,ti se pare ca nu mai sunt fete? mie mi se pare ca te ia d fraier si te vede baiat d trebuie, isi bate joc, ai 20 de ani esti matur iar ea e copilatongue