| dydyyyy a întrebat:

Puteti sa imi spuneti si mie va rog cat costa pastila de a doua zi? si cat de sigura este, si daca afecteaza organismul.va multumesc! :*

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Costa in jur de 75-80 de lei. Daca ti-o prescrie ginecologul, scade cam cu 75% riscul ed sarcina aferent zilei respective. daca o iei dupa ureche, are o eficienta mult mai mica, imposibil de calculat.
Contine o doza foarte mare de hormoni care afecteaza intotdeauna organismul. Timp de minim 6 luni vei avea dereglari menstruale, dureri de sani, de cap, etc. Dar ginecologul iti va intocmi un program de consultatii si analize (la o luna, la 3 luni, la 6 luni) care te va ajuta sa le depasesti cat de cat bine si sa nu ramai cu sechele (risc crescut de cancer sau de infertilitate). Important este sa nu o iei daca esti mai tanara de 19-20 de ani, daca ai antecedente (tu sau rudele tale directe) de cancer de san, ovar, uter, de tromboze, de tumori de san, de probleme endocrine de orice fel si, mai ales, sa o rezervi unor situatii cu adevarat urgente. Teoretic o poti lua o data la 6 luni, dar numai mult de 3 doze de-a lungul vietii, insa practic, daca tii la sanatatea ta, ar trebui sa o iei cel mult o data in viata.

1 răspuns:
| Jeny1 a răspuns:

In jur de 50-80Ron. Afecteaza organismul(ficatul in primul rind).
Destul de sigura.