| iliiiinca a întrebat:

Răspunsul Jassminei la o întrebare despre pastila de a doua zi:
,,Pastila de a doua este o pastila avortivă. Aceasta omoară ovulul fecundat." Când i am explicat cum sta treaba cu adevarat, s-a fofilat si mi-a răspuns sa las acest subiect pe seama,, adulților".
Dacă habar nu aveți de capul vostru, de ce împrăștiați informații eronate? Dacă nu știți informații dintr-un anumit domeniu, mai bine va abțineți!

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Normal. Pentru că ea știe că poate fi o alegere: ea alege mereu să se ferească de sex cât poate de mult. Nu și de la a vorbi despre el, din păcate.

16 răspunsuri:
| stef87 a răspuns:

Fata a exagerat in functie de context si uite ce-a iesit. Din ce imi amintesc era o intrebare despre contraceptive, iar ea a vrut sa sublinieze ca da, exista pastila de a II-a zi, dar nu este contraceptiva, ci se ia in cazul in care ai comis-o ( ca fata, nu ca baiat, ca unii cine stie ce inteleg, la ce comentarii puneti).

Vad ca unii pun drept scop al pastilei intarzierea ovulatiei - ma tem ca cel mult poate fi un efect al viitoarei ovulatii, dar ce te faci cu ovulul deja existent ( Ovulatia a avut loc deja)? Ahaaa! Simplu, pastila e ineficienta.

Deci raspuns: da, este o pastila contraceptiva, pentru ca previne o sarcina prin inhibarea eliberarii unui ovul care ar putea fi fecundat de catre spermatozoid. Altfel spus, pastila de a doua zi nu provoaca un avort pentru ca nu vorbim despre o sarcina propriu-zisa, deja formata, ci despre impiedicarea procesului de conceptie.

| iliiiinca explică (pentru stef87):

Asta este clar, e corect tot ce ai spus. Dar, doamna J a afirmat ca este o pastila,, avortiva", și ca omoară ovulul fecundat, 2 aberații totale.
Nu înțeleg, dacă nu știe ce vorbește, mai bine tace. Oricum, foarte mulți oameni inapoiati cred ca se produce un avort dacă ia pastilalaughing acum duduia le da și mai multe șanse, din păcate, după ce a afirmat și ea acest lucru eronat.

| AnemonaP a răspuns:

La ea pastila de a doua zi=avort laughing Doamne ferește. Mai e și campioană peste campioană pe aici.

| RoCkKiD a răspuns:

Stiu ca ai impresia ca ai făcut ceva nobil dar cam orice entitate cu mai mult de 2 neuroni de pe platforma asta știe ca n-are rost sa-I citești vreun răspuns.

Tanti aia e definitia analfabetismului funcțional.

| mihai69 a răspuns:

Acest veșnic cam(p)ion al oricărei zile le știe pe toate și niciodată nu se va abține să își împărtășească vastele cunoștințe către plebea ignora(n)tă...
Parantezele sunt intenționate.
Cunoștințele... opționale.winking

| Hammurabi a răspuns:

Scrie în prospect și toată lumea știe (cel puțin așa sper) că ceea ce face pastila de a doua zi, e să împiedice procesul de conceptie.
Deci n-are cum să fie vorba de avort atâta timp cât acționează înaintea concepției.

Dar îți spun eu despre ce e vorba.
Tinerii de obicei, se documentează, citesc, obțin informații pertinente, iar persoanele cu o vârstă mai înaintată, își dau cu părerea (se bazează mai mult pe experiența de viață) care, logic că uneori poate da chix.

| iliiiinca explică (pentru Hammurabi):

Din păcate, Jassmina nu știe. Ea considera ca aceasta pastila avorteaza și ca,, omoară" ovulul fecundat laughing Eu înțeleg ca unii se bazează pe experiența, dar când e vorba de teorie, n-ai cum. E jale cu femeia aia

| SG1995 a răspuns:

Jassmina aka DonnaAlba e cam... mi-a dat ignore când i-am explicat că orientarea sexuală nu e o alegere.

| iliiiinca explică (pentru SG1995):

Daca e și homofobă, e clar. Iart-o, nu mai are scăpare, e plecată de mult. laughing

| iliiiinca explică (pentru mihai69):

Buna asta laughing))

| mihai69 a răspuns (pentru SG1995):

Normal. Pentru că ea știe că poate fi o alegere: ea alege mereu să se ferească de sex cât poate de mult. Nu și de la a vorbi despre el, din păcate.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Dacă știu bine, pastila de a doua zi întârzie ovoluția să apară; adică împiedică pe moment eliberarea ovulului de către ovar pentru ca acesta să nu întâlnească speramtozoidul și să fie fecundat, ducând deci la o sarcină. De aia pastila de a doua zi întârzie menstruația și cauzează probleme hormonale. Poate greșesc...

| iliiiinca explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Nu ai gresit nimic. Totul e corect happy Măcar tu, fiid nesigur, știi sa specifici acest lucru, altii, fără informațiile, se bat in piept pentru,, dreptate"

| Whitesnake99 a răspuns:

Jassmina e notorie deja pe acest forum. Acum cativa ani s-a bagat cu expertiza ei de mecanica la o intrebare din categoria auto despre o problema la ambreiajul masinii. Raspunsul ei foarte util a fost ca nu stiu eu sa apas ambreiajul calumea. Cand am rugat-o sa se abtina mi-a sarit in cap cu experienta ei de zeci de ani de condus la intrebarea mea extrem de tehnica despre anatomia si functionarea ambreiajelor. Ulterior, m-a blocat (ignorat) bineinteles. Asadar, expertiza mea e urmatoarea : doamna Jassmina ar trebui sa mai copuleze din cand in cand in cate o seara sa mai scape de frustari.

| iliiiinca explică (pentru Whitesnake99):

De acord cu tine laughing) Am vazut și eu multe din răspunsurile ei și auzite Ca se crede experta in multeee domenii