| PussicatDolls a întrebat:

Revin cu aceeași problema și de data aceasta voi da mai multe detalii. Am căutat pe internet Cum se manifesta o infecție vaginala și nu prezint nici una din acele simptome. Secrețiile vaginale nu sunt schimbate sau urat mirositoare (doar în perioada ovulației devin abundente), nu sângerez în timpul sau după actul sexual, nu am dureri abdominale, ci doar în momentul penetrării simt o durere destul de mare, câteodată insuportabilă, care se oprește în momentul în care actul încetează. Precizez ca mai mereu sunt încordată și strâng picioarele foarte mult,tocmai pentru ca știu ce durere mă așteapta și nu mă pot relaxa. Oricât de excitata as fi pe parcursul preludiului, în momentul penetrării devin uscată de tot și nu mai pot simți decât durere, arsură, etc. Prietenul meu a încercat toate metodele, ba chiar ar vrea sa cumpere un lubrifiant, doar ca eu nu prea vreau lubrifiante. Ce e de făcut?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Durerea la contact sexual poate fi singurul semn al unei infectii vaginale, mai ales daca infectia e veche (adica o infectie se poate manifesta cu o scurgere mai abundenta, cu sau fara miros care sa durere 3-4 zile si apoi, scurgerea dispare si ramane doar durerea). Tu asociezi si problema psihologica, ai facut imensa greseala de a nu respecta una din cele mai banale masuri de igiena sexuala: la cea mai mica durere, contactul sexual se intrerupe si nu se mai reia pana nu da permisiunea ginecologul, asa incat ai ajuns sa te temi de contact sexual (o sa dureze multi ani dupoa ce te vei vindeca pana vei trece peste problema auto-provocata).
Ce e de facut, e simplu: sa mergi urgent la ginecolog (deja ai mai pierdut o zi foarte pretioasa si timpul nu iti e deloc prieten, fiecare zi are o valoare uriasa in economia vindecarii tale, care va fi oricum destul de anevoioasa). Prietenul tau nu trebuia sa incerce decat singura metoda existenta (restul sunt tampenii): intrerupem actul sexual si in 48 de ore ducem fata la ginecolog (orice altceva ar fi facut, nu merita incercat, asa cum banuiesc ca stiti foarte bine amandoi)

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Daca nu ai infectie, si e doar stress, trebuie sa inveti sa te relaxezi, pune-l sa iti faca un masaj, bea un pahar de vin rosu sau sampanie, inainte cu vreo 20 de minute si incearca asa, plus prelungirea preludiului, pana te lubrifiezi. Daca nu vrei lubrifiant artificial, aveti amandoi la indemana cel permanent si absolut natural - saliva.

| Armenianeek a răspuns:

De ce sa nu vrei lubrifiante? incearca macar, nu vad ceva rau in asta. poate ai doar vaginul sensibil