| mihaix a întrebat:

Rog ajutor! Barbat 23ani, relatie 6 ani, despartiti din cauza mea dupa 3 ani (6 luni a durat despartirea) urmatorii 3 ani au fost super, ne-am despartit acum pe motiv ca nu se vede casatorita cu mine si ca in viata nu conteaza doar iubirea(mi-a zis ca ma iubeste). Eu probleme de sanatate grave, am avut firma, dar odata cu problemele de sanatate am lasat-o balta si am devenit leguma(lenes) nu mai ieseam din casa nu mai faceam nimic, doar cu ea ma vedeam ca venea la mine. Mia zis ca vrea sa ajunga directoare (e profa) si sa se marite pana la sf anului (azi mi-a zis). Azi am fost sa ma angajez la o primarie in comuna unde lucreaza si ea, primarul bun prieten cu tata. Ajuns acolo l-am sunat pe primar ca suntem in comuna si mi-a zis ca are putina treaba cu una, dar sa venim ca oricum e bagaboanta si nu ii pasa lui de ea. Odata intrati la primarie, iese fosta - eu incerc sa vb cu ea, ca am venit sa ma angajez, ca incep munca de maine, etc sa incerc sa ii arat ca sunt hotarat sa ii ofer tot. Ea nimic, mi-a zis ce v-am spus mai sus.Intru la primar, din gluma in gluma ma intreaba ce parere am de blonda care a iesit.Eu zic ca o sthiam, el imi zice ca ea e bagaboanta, i-a promis ca o face directoare si de 6 luni o f**e zilnic.Eu am innebunit, taicamiu ia pov ca am fost cu ea 6 ani, omu sia cerut de n ori scuze ca nu a stiut. Cica daca vreau o da afara, etc. Eu pur si simplu acum sunt terminat, abia mai stiu sa scriu, mi-e rusine sa ma consult cu un prieten sau sa zic altcuiva, la 23 de ani, nu am plans niciodata ca acum, i-am luat de 2 ori inel, eram hotarat sa o cer de nevasta.Si ne-am despartit doar de 5 saptamani.Cu ce am gresit?

Răspuns Câştigător
| Mya a răspuns:

Banuiam ca este o mica materialista, de altfel nu o condamnam din ceea ce ne povestise-i, ca o vreme ai neglijat planul profesional, dar de aici pana la a face astfel de lucruri...cu multa parere de rau, te sfatuiesc sa o dai uitarii! Nu are principii, iti mai si arunca in fata "in viata nu conteaza doar iubirea". Ok, atunci ar fi existat o alta cale... dar pentru ea "in viata banii sunt mai presus decat demnitatea", iar daca asta inseamna sa intretina relatii intime pentru a-si atinge scopurile, e libera sa o faca! Dar tu nu o vei primi cu bratele deschise cand va realiza ca un post castigat murdar nu o va face mai fericita.Nu-ti face griji, o vei uita.Nu merita iubirea ta! Inca esti foarte tanar, iar in locul tau, inca nu m-as gandi la casatorie.Nu te mai gandi cu ce ai gresit tu, capul sus si fa ceea ce ti-ai propus, acum cu atat mai mult ca ai scapat de o profitoare! Nu are nicio scuza!

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

happy
Poate ca ai si tu partile tale de vina, dar mi se pare ca cea vinovata este ea. Nu are rost sa te mai gandesti la ea si nici sa incercati sa va impacati.Erati impreuna si ea...isi "croia" viitorul... O astfel de femeie nu te merita, nu vrei sa mai auzi astfel de lucruri si in viitor, nu?
Imi inchipui ca te doare ingrozitor si este o perioada groaznica, dar te-ar ajuta tare mult daca te-ai angaja si ai incepe sa lucrezi.Nu-i mai da importanta, iar daca iti va cere ea sa va impacati, spune-i ce ai auzit. Reva-ti viata, esti tanar, ai toata viata inainte sa iti gasesti femeia potrivita.
Bafta! Fii puternic!

Răspuns utilizator avertizat
| elena a răspuns:

Nu tu ai gresit, ci ea si inca foarte grav.
Dupa ce ti-a spus primarul, ce ti-a spus, iti vine sa plangi? De ce? Fiindca ca ai pierdut-o, fiindca o "prepara" primarul zilnic si tu nu ai stiut(dar daca minte si s-a laudat), pentru ca iti este rusine sa te consulti cu un prieten/repet, vina nu este a ta/ sau pentru ca ai pierdut aiurea niste ani foarte importanti din tineretea ta, care nu se mai intorc niciodata, in care ai investit niste sentimente sincere pentru o persoana usuratica, cu care gandeai, ca vrei sa traiesti restul vietii alaturi de ea? Sa stii ca asa s-a comportat si atunci cand era cu tine, dar tu in "lenea" in care te complaceai, nu ai observat acest lucru, iar ea chiar s-a folosit de el, in favoarea ei bineinteles.
Eu te sfatuiesc in primul rand, sa ai griga de tine, de sanatatea ta, incepe serviciul, ai sa vezi cate lucruri noi vei mai afla despre ea, dar te mai sfatuiesc sa nu intri in tagma barbatilor, gen primarul si sa incepi folosesti si tu acelasi vocabular, chiar daca este asa. Da dovada de cavalerism, fii discret in ceea ce priveste relatia ce ai avut-o cu ea, gandeste-te ca ea nu mai exista. O discutie cu blonda pe tema primarului sau alte relatii, nu-si are rostul, nu mai intoarce ce ti se pare urat mirositor. Ignor-o desi stiu foarte bine ca nu iti va fi usor.

O alta relatie, cu o alta tanara iti va deschide un alt orizont, o alta lume, trebuie sa ai incredere si in viitor fie indepartat sau aproapiat. Sper ca nu te vei mai lasa /scuza-ma/prostit in asa hal, ai niste ani experienta inainte.

Daca ai prieteni, dar care sa te merite, discuta si cu ei ce ai scris mai sus, daca nu las-o balta. E bine ca totul sa ramana o experienta de trista amintire.

Auzi...blonda!

S-auzim numai de bine si sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu n-ai gresit cu nimic si nici ea.Primarul trebuie tras la raspundere.Profita de o tinara inocenta pe promisiuni desarte? Da-o-n colo de treaba.

| gheorghita a răspuns:

Este clar ca ea te insela de mult timp... Cand cineva inseala inseamna ca nu mai iubeste. Esti tanar ai timp pana la 30 de ani sa te insori si sa gasesti alta fata nu iti pierde speranta,. FI TARE CA DOAR ESTI BARBAT! Dumnezeu te va ajuta si vei vedea ca tot raul spre bine. este bine ca ai aflat de ce este in stare sa nu o primesti inapoi in nici un caz! Ai grija!

| mihaix explică:

Nu vreau sa creez un stereotip cu "blonda", imi cer scuze, nu sunt genul care sa faca rau altuia, orice mi-ar fi facut. Imi pare rau ca am pierdut f multi ani din viata, ca m-am gandit la ea mai mult decat la mine.Primarul este prieten f bun cu tatal meu, si ea a fost cea care a facut avansurile crying din nefericire.Presupun ca deja nu isi mai au rost cuvintele.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

E clar ca ea e genul care face orice doar sa isi atinga scopul!
Insa faza cu primarul mi se pare dubioasa, sa nu afli tu pana acum ca o f**e de 6 luni?! Si tocmai ca el se confeseaza incornoratului... Ia mai gandeste-te la faza asta ca nu miroase a bine!
Daca te-a inselat, sa fie sanatoasa, bineca acum sti ce ai avut la usa si nu vei mai sta ca o leguma ca sa fi fraierit in halul asta!

| mihaix explică:

Eu am gasit-o cand iesea din primarie, iar primaru e prieten cu tata, nu avea de unde sa stie ca eu am fost cu ea. Plus ca i-am zis ca e primaru prieten si ca vreau sa ma angajez acolo dupa ce ne-am despartit, si a inceput sa intrebe daca a zis primaru ceva de ea, ca ce caut eu acolo, d`astea, dar m-am gandit ca na, e profesoara si primarii se mai duc pe la scl si pe la d`astea, nicidecum la ceea ce mi s-a intamplat azi