| razvanelpopescu a întrebat:

Sal, am o problema destul de grava, de curand mi-am "belit" penisul si am vazut niste bube albe gen cosurile pe inelul penisului, vreau sa mentionez ca nu m-am spalat pana in acel moment pe capul penisului, am inteles ca este ceva igienic, m-am spalat la inceput cateva zile doar cu apa ( fara sapun ) si dupa mi-a spus cineva ca a avut si el si dupa cateva zile ia trecut (el folosise gel de dus), am folosit vreo 3-4 zile sapun, in fiecare zi ma spalam, fata de inceput a mai trecut, dar inca persista problema, inca sunt acele bubite, am cautat pe internet si am aflat ca sunt ceva gen pearly penile papules doar ca nu sunt foarte mari si nici foarte dese, am 15 ani, am mai citit la o intrebare asemanatoare ca trebuie sa ma spal zilnic, dar dupa 3-4 zile tot n-au disparut complet, zicea cineva sa folosesc apa oxigenata / ceva solutie cu iod, imi puteti da niste sfaturi? mersi

vreau sa adaug ca mai mult este pe partea aia de la ata, nu in partea opusa (din ce imi aduc aminte parca era si acolo dar s-a dus la spalare cred)
eu am si fordyce spots pe penis, si cred ca tot de astea is si la coroana penisului.
masturbarea are vreun rol negativ?

7 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Continua cu spalarea zilnica, cu apa calda si sapun si lasa-te de masturbare.

| SkyPilot a răspuns:

In completare la ce ti-am spus deja:
- masturbarea nu joaca nici un rol aici.
- tot ce se poate sa fie ceva similar.
Lasa-le in pace, multi le au. Nu iti stau in drum cu nimic. Nu da cu chimicale pe ele, spala-te si atat.

| Lawliet14 a răspuns:

Alea pot fi papule perlate peniene si nu sunt o boala cu transmitere sexuala. Sunt la fel ca punctele Fordyce, insa in cazul papulelor cam toata lumea apeleaza la interventii. Din pacate, daca sunt papule nu o sa-ti convina prea mult.

Daca nu sunt papule, atunci poate fi HPV (aia e boala cu transmitere sexuala). Pentru orice eventualitate consulta un medic, chiar daca o faci online. Exista ceva site-uri in engleza unde poti intreba specialistii.

| razvanelpopescu explică (pentru Lawliet14):

Sunt Fordyce, deoarece am si pe scalp mari probleme cu excesul de sebum.

| Lawliet14 a răspuns (pentru razvanelpopescu):

Pentru papulele perlate peniene (PPP), exista mai nou ceva crema cred. Stiu ca am citit undeva. Cu PPP e nasol, dar daca mergi la laser scapi in mai putin de 30 de minute. Daca nu cumva crema aia chiar face minuni. Pe Fordyce ai putea sa le lasi in pace (nu prea exista nici tratament chirurgical serios) si sa mai folosesti din cand in cand o crema antisebum. Nu stiu unde am citit ca PPP apar la 20-30% dintre barbati, iar Fordyce la marea majoritate. Totusi, pentru PPP-uri ar trebui sa consulti 1-2 doctori. Nu sunt atat de usor de recunoscut precum punctele Fordyce. E nasol pentru ca AMBELE nu sunt boli cu transmitere sexuala si nasol pur si simplu pentru ca exista.

Masturbarea, pentru ca ai intrebat, nu are absolut niciun rol in dezvoltarea lor. Si PPP-urile nu sunt boala cu transmitere sexuala si nu apar din cauza ca ai fi murdar de exemplu.

| razvanelpopescu explică (pentru Lawliet14):

Faza cu laserul cica lasa cicatrici, scap de o problema apare alta. Pe mine in sine nu ma deranjeaza acele bubite Fordyce pentru ca nu prea se vad, dar se vede cam bine pe coroana penisului, din ce mai stiam eu, murdaria are un rol pentru ca sunt la pubertate si trebuie sa ma spal bine. Cu toate ca nu cred ca e PPP pe coroana, cred mai mult ca e Fordyce.

| Lawliet14 a răspuns (pentru razvanelpopescu):

Trebuie sa te speli bine dar sa stii ca nu sunt de la murdarie. happy E vorba de sebum. Iar PPP-urile nu se stie de la ce apar. Da, tocmai de aia nu prea recomanda doctorii sa iti scoti punctele Fordyce. Ele nici nu arata ca niste bubite. PPP-urile arata si sincer chiar daca ar ramane ceva urme ai putea apela la operatia cu laser. Sunt extrem de inestetice din ce am vazut eu in poze. Insa cred ca mai nou exista si o crema, sa cauti pe net.