| PrintsessKa a întrebat:

Sall TPU, rog ajutor! cine ma poate ajuta sami calculez data cind e ovulatia.sau cum se zice perioada fertila! spre exemplu la mine ciclul e asa : sa luam luna decembrie mi sa inceput pe 17 si in ianuarie astept ciclul pe 11 sau 12 adica cu 5 zile inainte de precedentul. mereu asa a fost rareori a fost intirziere cu 1 zi sau 2 ..mereu luna viitoare se incepe cu 5 zile inainte de trecuta ..cum pot sa aflu perioada fertila rog mult de ajutor! dau funda pentru raspuns concret si explicit!****

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Perioada fertila incepe cu 5-6 zile inainte de ovulatie pentru ca atat pot trai spermatozoizii. continua si 1-2 zile dupa ovulatie. deci zilele 8-16.

3 răspunsuri:
| Keith a răspuns:

Ovulatia are loc in ziua a 14 a ciclului ovarian(perioada fertila), in cazul in care o ai de 28 de zile.

| PrintsessKa explică (pentru Keith):

Dar daca o am de 29 sau 30?

| Keith a răspuns (pentru PrintsessKa):

Poate avea loc in a 15 a sau in a 16 a zi(ovulatia) daca o ai de 29 sau 30.