| Popek_Kals_1999 a întrebat:

Salut.
Acum ceva timp in urma am facut sex protejat cu iubita mea.
Dupa act menstruatia ei a intarziat vreo 3 saptamani, timp in care ne-am panicat amandoi, am avut anumite atacuri de panica si ne-am gandit la ce e mai "rau".
Noi nu ne dorim copii deocamdata, mereu ne-am privilegiat cariera si dezvoltarea personala.
Suntem intr-un pas al vietii in care suntem foarte ocupati, abia daca ne facem timp sa ne vedem, fiind amandoi studenti la medicina.
Plus ca dorim sa fim cat de cat realizati / pregatiti si apoi sa facem acest pas.
Acest incident mi-a luat orice fel de dorinta de a avea un contact sexual. Ma sperie ideea de a avea acum un copil si nu vreau ca prietena mea sa faca avorturi. Prezervativul e eficient dar nu mereu. De anticonceptionale nu se pune vorba, fiind adevarate bombe hormonale care au efecte negative.
Inainte de "incident" nu aveam absolut nici macar o problema. E bizar ce mi se intampla in 9 ani de viata sexuala.
Acum va intreb pe voi.
Voi cum treceti peste frica aceasta? Ati trait aceasta frica? Cum ati gestionat-o?
Credeti aceste temeri sunt normale in cazul meu ori ar trebui sa ma linistesc?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu cred ca ar trebui sa iti faci atat de multe griji. Atat timp cat faci sex protejat, nu ar trebui sa fie probleme, mai ales daca folosesti prezervativ. Stiu ca nicio metoda de genul nu este 100% sigura, insa. 99% ar trebui sa fie. Deci nu ar trebui sa iti faci griji.
Chiar si fara, sunt multe cazuri in care se doreste un copil, si tot nu se ajunge la o sarcina asa usor. Este adevarat ca exista si cazuri in care se ajunge la una.
Dar revenind, daca te protejezi, nu trebuie sa te panichezi atat.

Ai intrebat daca "sunt normale in cazul meu ori ar trebui sa ma linistesc", dar nu sunt similare cele doua variante? Daca sunt normale, ar trebui sa te linistesti, nu?

S-a intamplat un lucru, te-a speriat, asa ca treci peste, zau asa.
Daca zici ca a fost protejat, acea intamplare s-a produs din alte cauze. Sunteti voi amandoi, daca simtiti nevoia sa faceti asta, faceti si gata.

Si la modul la cum ai descris, as "detecta" aici si acea partea din viata voastra concentrata pe munca si pe dezvoltare personala. Inteleg acest lucru, insa... nu va asumati si anumite riscuri in viata? Chiar trebuie sa fie totul asa de liniar? Nu ma refer aici sa incepeti sa faceti sex neprotejat, dar ma refer sa faceti... ce simtiti ca vreti sa faceti, in orice aspect, si sa lasati grijile.
Daca este un moment cand trebuie sa va faceti griji, ganditi-va ca o sa fie si alte momente in viata voastra, mult mai grele ca acesta.

Acum considera ca nu s-a intamplat nimic, a fost o faza, s-a intamplat, a trecut si gata.
Bafta sa aveti! ^_^

| Popek_Kals_1999 explică (pentru DoarBogdan):

Multumesc Bogdan pentru raspuns.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, tu nu ai cum sa fii student la nimic, atata vreme cat nu ai resuit sa-ti iei BAC-ul niciodata!
(vezi topicul tau anterior, din sept 2021).

Nu pornii in viata cu minciuni ca te ajung din urma si te faci de rusine.

Cat despre intrebarea ta: folositi PREZERVATIVUL ca este INTOTEDWAUNA eficient, daca este cumparata masura corecta.
Faptul ca ea nu are menstruatie inca, desii a fost sex protejat, ar putea fi si pentru ca fata are ciclul de tip neregulat, sau are posibile chisturi ovariene sau tumori uterine.
Un control ginecologic se impune!

| Popek_Kals_1999 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc Iasmina pentru raspuns.
Oamenii nu isi expun zilnic cuvant cu cuvant ce traiesc pe aceasta platforma.
Poate ca o fac periodic pentru a afla anumite informatii ori sa vada parerea la rece a unui necunoscut. Dar daca te intereseaza cu adevarat ce postez o sa fac un mic rezumat a ce s-a mai intamplat in viata mea. Inainte cu scurt timp mi-am depus dosarul la o postliceala sanitara si am intrat. Asa e, nu ma face student sunt elev. Daca mentionam faptul ca ea e studenta si eu elev se interpretau lucrurile altfel.
Incearca sa nu mai iei tot ce scrie pe aici. Unele intrebari sunt doar pentru amuzament si pura fictiune. Foarte putine dintre ele din ce observ reprezinta viata cuiva.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Popek_Kals_1999):

Nu-i nevoie de rezumat personal, ca avem istoricul topicurilor scrise chiar de tine, aici, cu adevar si minciuna.

https://www.tpu.ro/utilizator/aazndw/intrebari/