| anonim_4396 a întrebat:

Salut.ajutati-ma si pe mine sa inteleg:de ce fetele zic ca nu ar strica o prietenie pentru o relatie.nu inteleg de ce sa se strice?

Răspuns Câştigător
| SunnyDay88 a răspuns:

Pentru ca probabil ca si iubiti nu v ati intelege.(atractia fizica e prea slaba de partea cealalta) eu cunosc cazuri

| mihai5 a răspuns (pentru SunnyDay88):

Multumesc de respuns, dar mai astept pareri.

18 răspunsuri:
| SiMpLa a răspuns:

Din cauza geloziei, unele persoane sunt posesive adica isi vor partenerii de cuplu doar pentru ei si atat.Atata timp cat exista o buna comunicare intre parteneri nu cred ca se pune problema de gelozie.Asta nu inseamna ca daca ai o relatie nu vei mai putea avea o viata normala de relationare cu ceilalti, asta doar daca nu ai nimerit sa ai langa tine o persoana bolnava.Gelozia se trateaza.Sincer nuprea ai pus intrebarea intr-un mod clar asa ca ma indoiesc insa sincer sper ca te-am ajutat :*

| indragostituspun a răspuns:

Uneori e o scuza.dar alte ori e adevarat dupa ce relatie se va sfarsi poate vor exista certuri sigur.si ca dupa aia ii e frica sa nu mai fiti amici

| Azµre a răspuns:

Din prostie.

| mihai5 a răspuns (pentru Azµre):

Hmm poate de asta...

| Azµre a răspuns (pentru mihai5):

Păi prietenia tot din cauza lor se rupe, că sunt prea tute să ințeleagă că nu poate merge acea relație și nici nu vor să înțeleagă să rămână amice...

| h3r a răspuns:

Când 2 prietene plac același băiat...și asta cred că e și în cazul tău.
Ori, doar una dintre ele îl place și el o place pe cealaltă și tot așa...

| mihai5 a răspuns (pentru h3r):

Nu stiu daca ai inteles eu ma referam o fata ii spune unui baiat k nu vrea sa strice preietenia dintre ei pentru o relatie

| h3r a răspuns (pentru mihai5):

Păi și în acest caz înseamnă că cei 2 se înțeleg foarte bine ca și prieteni. Probabil băiatul are alte sentimente pentru fată, însă ea nu. Nu vrea să-l rănească și să-l refuze, de aceea crede că e mai bine să rămână prieteni, deși n-o să mai dureze mult asta.

| 7639781254 a răspuns (pentru h3r):

Faza cu "nu ne potrivim, cel mai bine ramanem prieteni" e un cliseu pe care il folosesc toate fetele ca sa nu se simta baiatul ranit. Din pacate, de cele mai multe ori nu se intampla asa... spun din proprie experienta ca n-am ramas prietena cu niciunul dintre baietii care au vrut sa fie cu mine.

| h3r a răspuns (pentru 7639781254):

Așa am spus și eu - "de aceea crede că e mai bine să rămână prieteni, DEȘI N-O SĂ MAI DUREZE MULT ASTA".

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Daca te apreciaza mult ca si prieten, se gandesc ca te-ar pierde din punctul asta de vedere. Daca relatia nu va merge sau daca intr-un final va lua sfarsit (si sigur asa va fi) ar fi greu sa ramaneti prieteni cu adevarat. Putine relatii se sfarsesc cu o amicitie happy. In orice caz poate fi doar o scuza care d efapt sa insemne "imi pare rau, nu ma interezi ca partener. Vreau sa fim doar prieteni"

| mihai5 a răspuns (pentru RedheadOnTheRun):

Mersi de raspuns happy :*

| kiduţa18 a răspuns:

Câteodată apare gelozia iubitului/iubitei pe prietenii tăi, că petreci mai mult timp cu ei. Sau invers. În orice caz, dacă prietenii sunt adevăraţi, nu merită să-i laşi pentru cineva. Şi dacă acel cineva te iubeşte, nu o să-ţi zică să-ţi laşi prietenii.

Răspuns utilizator avertizat
| Mădiiiiie a răspuns:

E ca și cum prietenului tău cel mai bun i-ar place de iubita ta. Tu cum ai reacționa?

| FetitzaCuOchiAlbastrii a răspuns:

Pentru ca atunci cand incepeti o relatie numai e la fel ca cea de prietenie adica in relatie ai mai multe pretentii in prietenie nu pentru ca nu poti sa-i spui mai nimic de asta Bafta

| Simion_Laurentiu_1992 a răspuns:

Nu chiar doaar unele fete sunt asa cu fite si din astea