| Anabananamrr a întrebat:

Salut am 14 ani si am inceput sa ma mastrubez de la 13 ani.Imi place mult sa mi masez clitorisul.Dar ma gandesc ca este un pacat. Daca este cum sa nu ma m ai mastrubez

5 răspunsuri:
| JustStitch a răspuns:

Trebuie sa ai vointa pentru a te lasa de masturbare, chiar daca e placut si incitant cand o faci totodata este si pacat

| Speed99 a răspuns:

Masturbarea este o actiune normala, naturala si sanatoasa pe care orice mamifer o face. Nu e nimic rusinos in asta, indiferent de ceea ce o religie, varstnic, sau inchis la minte iti va spune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Autosatisfacerea adica masturbarea, reprezinta un mod de a iti induce o starea de euforie, extaz, de stare de fericire deplina prin provocarea orgasmului si obtinerea unei stari de placere, satisfactie greu de descris si inteles de fetele care "infiereaza" aceasta activitate si in mod absolut gresit considera si accepta ca ar fi un pacat "de moarte" asa cum o infiereaza preotii anacronici rolling on the floor. Masturbarea poate fi obtinuta prin mangaierea sanilor, a sfarcurilor, concomitent cu masarea clitorisului asa numita excitare externa sau prin introducerea unui deget sau 2 in vagin, asa numita degetica bineinteles combinata cu masarea celorlalte zone erogene. Dupa o anumita experienta se pot folosi anumite obiecte a caror grosime va fi marita constant dar de asa maniera incat sa poata fi introduse in vagin prin deschizatura/perforatia existenta in himen fara a leza integritatea acesteia, deci cu mentinerea virginitatii. Este o activitate benefica organismului prin faptul ca apare detensionarea psihica cu scopul de a elimina si indeparta stresul sexual cotidian. Succes la masturbare! Si.....multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

E păcat să nu o faci.

| UnTipObisnuit a răspuns:

Nu te lua dupa toti prostii bisericesti. Nu este nimic anormal cu masturbarea atata vreme cat o faci cu masura. Este o metoda buna de a scapa de stres, creeza placere si este gratis. Poti continua fara griji ca nu o sa ajungi in iad!