| steluta_7203 a întrebat:

SALUT; am 15 ani respectiv sint virgina.Insa am cunoscut un baiat si acum suntem impreuna de jumatate de an. El are 16 ani, si sea inceput viata sexuala de la 14 ani. Si mi-a zis ca vrea sa-mi incep si eu viata erotica, insa eu nu sunt sigura si chiar nu vreau acest lucru. Dar nu stiu cum sa-i spun. Peste o saptamana ne vom vedea si mi-a spus ca asteapta aceea zi ca sa fiu a lui intotal. Dar nu-mi doresc acest lucru acum.Cum sa-i spun?

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ţi-a spus că te aşteaptă, prin urmare te va aştepta.
Să ştii că este totuşi o problemă cu acest cât întrucât majoritatea pe-aici îţi vor spune că "dacă te iubeşte te va aştepta oricât". Crede-mă când îţi spun că nu e chiar aşa.
La 15 ani eşti cam mică, aşa e. Dar, dacă ai o dezvoltare fizică bună, pe la 16 ani - 16 ani şi jumătate dacă încă veţi fi împreună şi chiar ţii la el ai putea face asta.
Nu-l ţine prea mult în aşteptare (peste un an) căci un băiat cu viaţa sexuală începută chiar nu poate fiziologic să te aştepte aşa de mult, oricât de mult te-ar iubi.
Restul e poveste cu virginitatea o virtute şi alte porcării.

Iubiţi-vă mult şi frumos!

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pur si simplu, spune-i direct ca nu te simti pregatita. Mai spune-i ca ti-a spus un medic (adica eu) ca inceperea vietii sexuale inainte de 17 ani si jumatate reprezinta un factor de risc pentru cancerul de col uterin si tu nu-ti doresti acest risc atat de mare. Spune-i ca parintii tai nu sunt de acord sa-ti incepi viata sexuala, iar daca o faci vei fi obligata sa le ceri sa te insoteasca la ginecolog pana implinesti 18 ani. roga-l sa aiba rabdare si sa astepte macar inca 3 ani. Daca tine cat de cat la tine, te va intelege fara probleme si te va astepta. Daca nu te intelege, inseamna ca oricum relatia nu era una serioasa si nu merita sa-ti pierzi timpul cu ea.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Atâta timp cât nu ești pregătită fizic și emoțional nu văd de ce trebuie să faci acest pas că te pistonează el!
Este mult prea devreme, încă ești în perioada de dezvoltare, după 18-20 de ani te gândești la asta.
Dacă te iubește și te respectă te acceptă și fără viață sexuală prematură.
Pa, pa.

| elena a răspuns:

@steluta, sper sa ai un licar de desteptaciune in capsorul tau si sa renunti la ideea baiatului de a fi a lui "intotal". Ma bucur, ca inca nu-ti doresti acest lucru si ar fi bine sa mai astepti macar 2 -3 ani, ai toata viata inainte ca sa faci sex, nu scapi de acest lucru, cum nu vei scapa de batranete, dar nu te grabi. Ma intreb oare cum face sex un adolescent de 16 ani, ca nici penisul lui nu este dezvoltat total. Mai asteapta, iar cand ai sa o faci, fa-o cu un tip macar cu 4 sau chiar 5 ani mai mare decat tine. De ce nu iti intrebi si parintii ce sa faci? Crezi ca nu te vor intelege? Ei sunt si vor ramane prietenii tai adevarati, chiar daca iti dau impresia ca nu te inteleg sau crezi tu asta.

| Luori a răspuns:

II explici pur si simplu cum sta situatia. Tu nu esti pregatita nici fizic, nici moral. Daca tine la tine te va astepta. Daca incearca sa te santajeze, il poti trimite la plimbare; tu nu pierzi nimic asa. Sa se duca la altcineva sa ii ceara asta, nu la tinewinking Nu-l lasa sa te oblige. Este decizia ta cand, cum si cu cine vrei sa faci pasul asta.

Pur si simplu nu ceda;

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Ce parsiv poate fi... un baiat daca tine la tine te asteaptawinking

| lays a răspuns:

Esti prea mica pentru a-ti incepe viata sexuala la 15 ani, si e aiurea sa o faci doar pentru el. daca nu vrei, spune-i acest lucru.si daca e baiat bun si intr-adevar te place, te va astepta.nu face nimic cu el pentru ca o sa regreti.asteapta-l pe acel baiat care va fi atent cu tine, te va iubi, se va purta frumos.si nu va vrea doar sa faceti sex.atunci se merita.ai grija ce faci!

| ramona_4785 a răspuns:

E cam devreme la 15 ani sa-ti incepi viata sexuala si mai ales ca nici nu-ti doresti acest lucru; daca incepi de pe acu la 20 ai sa fii plictisita; gandeste-te bine si nu fa un pas important doar pentru niste vorbe sa-ti pierzi virginitatea se intampla o singura data in viata e un moment unic de care trebuie sa-ti aduci aminte cu drag. Asteapta momentul si persoana potrivita, bafta multa!

| KeepCalm a răspuns:

Viata erotica?raised eyebrows. mai bine gaseste`ti tu un baiat care te respecta. jumatate de an. sa fim seriosioh go on.

| cristy_4404 a răspuns:

Buna.parerea mea e ca esti inca mica si nu cred ca esti inca pregatita sa iti incepi viata sexuala poti sa ii spui ca daca te iubeste si chiar tine la tine cu adevarat trebuie sa aiba rabdare cu tine si sa nu te forteze sa faci asta pana nu ai sa simti si tu ca esti pregatita pentru asta si nu te grabi pentru ca o sa ai timp de de asta si sa stii ca decizia e a ta nu te poate forta nimeni sa faci asta daca nu vrei.

| ticu a răspuns:

Da faceti si voi ceva prostioare si fara sa faceti sex. Uita-te la un film cu lesbiene si faceti ca ele numa ca voi fiti baiat si fata

| retouchan a răspuns:

Pai ar trebui sa ii spui ca nu esti pregatita si vrei sa mai astepti!
Daca nu se supara inseamna ca te iubeste si te respecta da daca se v-a infuria inseamna ca nu te iubeste nu te respecta si ca vrea sa fi doar jucaria lui sexuala si sta cu tine ca sa nu fie singur!

| 4you a răspuns:

O sa regreti esti prea mica mai asteapta
si nu neaparat daca el vrea sa faca sex trebuie sa faci si tu asteapta monetul potrivit si sper sa faci alegerea corectawinking bafta

| Maria_1984 a răspuns:

Din moment ce ti'a spus ca VREA(EL)sa-ti incepi viata sexuala, e cel mai detestabil om posibil!
Spune'i ca nu esti pregatita, mai ales ca spui ca asta e dorinta ta! Daca nu accepta asta inseamna ca asta a vrut de la inceput de la tine si nu o poveste frumoasa de "simpatie" intre doi adolescenti aflati la inceput de drum!
Parerea mea e ca ar trebui pur si simplu sa mai astepti si el sa'si vada de viata sa, intrucat, cum spune si kongeriket, din punct de vedere fiziologic el trebuie sa aiba activitate sexuala!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Steluta. am sati zic sincer nu te grabi asa de mult sa faci sex numai ca sa-l satisfaci pe el intre voi pot aparea probleme cum ar fi un copil si pe mine mau intrebat multi daca vreau sa fac asa ceva si eu le-am zis sincer nu nu vreau sa fac acest lucru si insa inca mai sunt cu un baiat nu dau nume cu care sunt de 5 ani si n-am facut nimic de acest gem crede-ma esti pre micuta pentru asa ceva asa ca alegerea ta cred ca ar trebui sa fie nu eu am de-abia 11 ani da stiu am avut prieten de mica si el maintrebat asta dar l-am refuzat insa nu s-a suparat pardon am avut prieten de la 11 ani eu am acum 16 laughing scuze de greseala si eu am ajuns sa mai fiu cu el si acum te pup si sper sa faci alegerea corecta.