| deta4ka a întrebat:

Am 16 ani si am prieten. doresc sa-mi incep viata sexuala dar ceva ma opreste si nu pot intelege ce anume.
HELP!

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Faptul ca nici mintea si nici corpul tau nu sunt pregatite pentru inceperea vietii sexuale. Tu ar trebui sa stii astea, dar probabil esti inca prea imatura sa iti dai seama. Si atunci primesti genul asta de mesaje de la subconstientul tau.

| Elena1234456 a răspuns:

Nesiguranta. Vorbeste cu prietenul tau.

| Emma a răspuns:

Poi...thinking
De unde sa stim noi ce anume te retine pe tinethinking
Nu stiu cu ce te-as putea ajuta.
Te simti pregatita pentru asta?
Daca da, atunci fa`o.nu mai ezita!

| Dramaa a răspuns:

Daca tu chiar te simti pregatita si chiar vrei asta de aici totul ar cam trebuii sa vina de la el. Adica el trebuie sa stie cu sa te "ia" sa te exite sa te atinga sa te sarute samd. Tu vrei dar el trebuie sa te faca sa-ti doresti cu adevarat chestia asta.

| aangelia a răspuns:

Dupa ce vad, nu esti pregatita psihic si mental! daca intr-adevar vrei, n-ar trebui sa te opreasca nimeni si nimic...

| aangelia a răspuns:

Ai o varsta necesara sa ti incepi viata sexuala, spui ca ai vrea, dar in interiorul tau nu vrei. :*

| Fetita a răspuns:

Hey, si eu am inceput tot la varsta asta. Am considerat ca el este special si merita asta, este baiatul care chiar merita sa fie primul. A fost cam greu insa nu-mi pare rau, sa stii a fost primul si singurul. Daca tu crezi acelasi lucru despre prietenul tau, ca merita si u ca pers esti pregatita pentru asemenea schimbari, fa-o daca nu, decat sa-ti para rau mai bine las-o pe mai tarziu.winking

| vasiledumitru a răspuns:

Ceva care te opreste e ceva din interior, e vocea cosntiintei tale care iti zice ca e pacat sa faci sex, si sa vezi daca vei face sex cum te va mustra constiinta si iti va foarte rusine si vei regreta mult ca ai facut sex.

| A.be.ce a răspuns:

Probabil inca nu esti pregatita 100%. Te sfatuiesc sa nu te grabesti.si sa astepti momentul in care acel "ceva" te lasa sa mergi mai departe. Pana atunci, mai vorbeste cu prietenul tau despre asta.

P. S : Cand o s. o faceti, PROTEJATI.VA! :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU ESTI PREGATITA PSIHIC poate nici fizic. Nu te grabi vei regreta... este timphappy Foloseste prezervativee!

| zuzu_5907 a răspuns:

Poate ca nu esti inca destul de pregatita pentru asta. Prima data trebuie sa fie special ca si primul sarut. Poate subconstientul tau stie ca nu e potrivit sa-ti incepi viata sexuala asa si asta te opreste, sau poate pur si simplu tie frica de ceva nou cum ar fi durerea aceea sau sangele.

| deta4ka explică:

CINSTIT NU MA SPERIE NIMIC DIN CELE SPUSE DE TINE ZUZU. Dar simt ca sunt pregatita si totus ceva ma opreste, poate ca nuni gasesc locul si timpul. Nu pot intelege

| deta4ka explică:

Cu prietenul am vorbit. el mia spoos ca eu decid. ambii o dorim dar eu diakum a avut relatii sexuale, si stie si de asta sunt sigura ca daca o voi face totul va fi bine. dar totusi ceva e neinregula. sad