| hrmdhbercodh a întrebat:

Salut, am 16 ani și un penis sănătos din punctul meu de vedere, nu am avut activitate sexuală și nu înțeleg dacă ața este normal să se rupă sau nu

11 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Ata nu se rupe, si la cei care pare ca e rupta de fapt este mult mai lunga sau elastica, ar trebui sa te deranjeze doar in cazul in care este prea mica si iti provoaca durere in timpul actului sexual, atunci se poate apela la o procedura simpla prin care e indepartata chirurgical si trata local timp de cateva zile pana se vindeca.

| mihai69 a răspuns:

Nu.

| dullcat a răspuns:

Buna.Iti recomand sa citesti cu mare atentie ce scrie aici si te vei lamuri:

,, Virginitatea baietilor
Exista diferente intre virginitatea fetelor si cea a baietilor, ele fiind urmarea diferentelor anatomice si a evolutiei diferite dupa pubertate. Cert este ca cei mai multi dintre baieti considera penetrarea vaginala ca fiind acest moment. Exista si situatia in care baietii aleg sa practice alte forme de sex, astfel ca diferenta dintre a fi sau nu virgin este un detaliu pe care il decide fiecare persoana in parte. In principiu, aceasta abordare este corecta si in cazul fetelor.

Pe de alta parte, exista si echivalenta intre himen si frenul preputial. Acesta din urma este cunoscut popular ca ata penisului si este o banda elastica de tesut, sub glandul penisului, care conectează preputul de mucoasa vernala si ajuta la contractarea preputului peste gland. In cazul in care banda frenului (chordeea frenular) este stransa, glandul penisului nu poate fi liber si complet expus, caz in care frenul preputului poate fi indepartat partial, prin frenuloplastie, sau in totalitate, prin circumcizie.

Ce este preputul
Este un strat de piele cu o textura specifica, sub forma unui pliu cutat si mobil, care la exterior este format din tesut cutanat, iar la interior dintr-o mucoasa care contine glande sebacee al caror rol este protejarea si lubrifierea glandului. Preputul acopera capul penisului si este retractabil, iar functia biologica a preputului este aceea de a proteja sensibilitatea penisului, ferindu-l de posibile iritatii provocate de urina, materii fecale sau alti eventuali factori nocivi straini. Are si rolul de a proteja uretra de infectii.

Cand penisul este in erectie, glandul iese de sub preput, iar frenul impiedica retragerea completa a acestuia. In cazul penetrarii vaginale, este fortata retragerea preputului spre baza penisului, iar frenul (ata) se poate rupe total sau partial. Poate aparea o senzatie dureroasa locala (frenul, ca si himenul, avand multiple terminatii nervoase) si chiar o mica sangerare.

Legatura intre frenul preputial si virginitate
Ruperea frenului nu inseamna si pierderea virginitatii. Aceasta banda elastica se poate rupe din diferite alte motive, toate fiind absolut normale, fara niciun fel de implicatii medicale. Masturbarea poate fi o cauza, pentru ca forteaza decalotarea si provoaca intinderea frenului. Acesta se poate rupe si spontan.

Corect spus este ca, indiferent daca se rupe sau nu frenul preputial, in cazul primului contact sexual, pierderea virginitatii este marcata de primul act cu penetrare. Si se poate merge si mai departe, acceptand ideea ca fiecare baiat trebuie sa decida singur care a fost primul sau act sexual.'' -https://www.reginamaria.ro/......ie-sa-stii

https://doareu.com/ruperea-atei/

| Emilian65 a răspuns:

O ata sanatoasa nu se rupe niciodata.

| minrest a răspuns:

NU se rupe; ideea ca s-ar rupe face parte din folclorul copiilor.

| Analex17 a răspuns:

Nu e obligatoriu sa se rupa.

| Bobbi1234 a răspuns:

Se rupe daca o decalotezi mai tare sau in timpul actului sexual.

| sincert a răspuns:

**** te rog spune-mi ca nu ti-ai rupt ata

| hrmdhbercodh explică:

Dar îmi pot decalota penisul foarte ușor și lin fără dureri

| ywar a răspuns (pentru hrmdhbercodh):

Decaloteaza periodic penisul si fa in asa fel incat baietelul sa ramana cu capul descoperit. E mai igienic, o sa se produca si o desensibilizare a lui si o sa te tina mai mult. Morcovul nu va ramane peste noapte decalotat. E o chestiune de ani.