| anonim_4396 a întrebat:

Salut,am 20 ani si acum o luna mi-am inceput viata sexuala, dupa care mi-a cam intirziat menstruatia cu mai mult de 10 zile,nu e ca de obicei, dureaza deja de 9 zile in fiecare zi in cantitati putin reduse(pe cind de obicei dura 5 zile).Ce poate fi?

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Greu de zis daca pierzi o sarcina sau este altceva. oricum, trebuei sa te vada urgent un ginecolog

| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns:

Daca ai folosit prezervativ nu ar trebui sa fie nici o problema, doar o intarziere a menstruatiei, dar daca nu a-ti folosit prezervativ si a ejaculat in tine sunt sanse mari sa fi insarcinata, iar daca nu a ejaculat in tine lichidul preseminal contine sperma in cantitati infime, dar care pot fi suficienta pentru o sarcina nedorita.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Faptul că a întârziat poate fi un aspect destul de normal.
La multe fete le întârzie PRIMA menstruaţie după deflorare.

Dar, aspectul acesteia poate indica o posibilă afecţiune : NU este normal, mai ales la vârsta ta, ca menstra să aibă o astfel de "manifestare".

Şi, SPER că ai făcut-o cu prezervativ - atât în momentul dezvirginării, cât şi după aceea - altfel putem discuta de o eventuală sarcină ( posibil extrauterină/ectopică )!

Cel mai indicat ar fi un control la ginecolog.

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut!
Cred că este vorba mai mult de o metroragie, mergi la medic.
Te pup!

| karsivan a răspuns:

Este posibil sa fi racit sau un mic dezchilibru hormonal, consulta un ginecolog.

| NicolasG a răspuns:

Se poate foarte bine sa fii ansarcinata
Chiar daca ti-a venit...
poate sa-ti vina si mai multe luni la rand, asa ca du-te repejor la doctor.
ar putea fi si o sarcina falsa, sau extrauterina sau...cel mai bine mergi repede la doctort
nu stiu daca ti-ai dori un pui mic, uneori dupa "chestii rare" e dificil sa ramai ansarcinata
mult succes si FITI ATENTI MAI COPII

| NicolasG a răspuns:

INTERESANT SI UN PIC CIUDAT:http://www.mayra.ro/......nstruatia/

| NicolasG a răspuns:

An sfarsit ai scapat de-o grija
multa sanatate

| Eusebiu_Victor_1987 a răspuns:

Ti-a trebuit tie sa faci sex neprotejat, si ai si 20ani, mare ii gradina domnului! Nu mai sta pe ganduri, urgent la ginecolog! Poate fi o infectie( 90% sanse) sau o sarcina(80%). Baftawinking si sa va fie sanatos!

| Irishka1 a răspuns:

Bine dar, nu am nici un simptom ca as putea fi insarcinata, inainte de menstruatie am facut si doua teste de sarcina care au esit negativ

| NicolasG a răspuns (pentru Irishka1):

Poate fi sau nu edificator
an cazul nostru era invers, sarcina sigura, confirmata de asistenta care urmareste evolutia sarcinii de la policlinica de unde apartineam(o alta tara din europa)
dar an realitate...sarcina falsa....cu internare de urgenta si chiuretaj
deci niciodata nu stii sigur pana nu te vede un medic(bun)
da desigur poate fi o sperietura, fara nici un fel de urmari cauzata de stres
deci fii calma

| Irishka1 a răspuns:

Bine dar nu am prezent nici un simptom de sarcina, si nu am nici o durere. poate asa uneori mai neinsemnate care practic nu ma deranjeaza

| Irishka1 a răspuns:

E o anexita!

| anitutamicuta a răspuns:

Mai bine te duci la un doctor