| lexi30 a întrebat:

Am 20 de ani, iar de aproximativ o jumătate de an iau anticoncepționale la ora 23-24. În 19 și 20 am uitat să le iau la timp, dar le-am luat dimineața(întârziere de 8-10 ore). În 21 am avut contact neprotejat și nu am luat pilula de a doua zi, considerând că m-am încadrat în limita de 12 ore. Luni seara am terminat pastilele, iar vineri mi-a venit menstruația, dar era mai închisă la culoare și mai slabă cantitativ, ca în ultimele zile. Acum e ziua 3 și e roșie, pare normală. Se poate să îmi fi fost afectată protecția și aceasta să fie sângerare peste sarcină, de asta să fie diferită față de obicei? Dacă da, când ar fi relevant să fac un test de sarcină?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu a fost afectata protectia, dar ai suferit niste dereglari hormonale serioase. Nu esti insarcinata, cu siguranta. Nu e necesar sa faci test de sarcina, dar imediat dupa terminarea sangerarii e necesar sa te vada ginecologul care iti supravegheaza tratamentul cu contraceptive. Ai avut doua incidente mari intr-o singura luna, ceea ce este enorm (se accepta, fara reactii adverse periculoase, maxim un astfel de incident la 8-9 luni), e posibil sa ai nevoie de supraveghere suplimentara 3-6 luni sau chiar e posibil sa iti opreasca contraceptivele si sa ai nevoie de o alta metoda de protectie, dat fiind ca se pare ca nu ai deocamdata posibilitatea de a lua corect contraceptive.

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a nu ajunge inca o data intro astfel de situatie in viitor ai putea incerca sa folosesti inelul vaginal cu eliberare continua de hormoni. Este cea mai moderna metoda/varianta de contraceptie existenta la ora actuala si cea care ofera cel mai inalt nivel de protectie. Este accesibila tuturor ca pret si are cel mai bun raport pret-calitate-protectie. Multa sanatate.