| Komojomvb a întrebat:

Salut!
Am 28 de ani si sunt singur si ma cam deranjeaza acest lucru, ma simt singur. Am fost si tratat pentru depresie dar consider ca am nevoie si de anumite schimbari in viata ca sa ma vindec in totalitate. Am nevoie de o relatie. Nu pot sa zic ca sunt un barbat aratos, dar nici urat. Nu cred ca ar fi neaparat asta problema, ci efectiv nu stiu unde as putea sa cunosc persoane noi, persoane de calitate, cum as putea sa imi gasesc si eu pe cineva pentru o relatie.
Pe aplicatii gen Tinder nu prea imi merge… nici nu am nu stiu ce poze. As vrea cumva sa fie natural totul… nu pe social media. Daca ati avea ceva sfaturi v-as multumi!

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mai lasa site-urile online ca vei ajunge la 50 de ani tot singur, ca acolo este flirt si minciuna, nu realitate.

Fete si femei gasesti in viata reala, cand iesi afara din casa.
Ia-ti de munca si depresia dispare.
La locul de munca este posibil a intalnesti si fete, ori pe strada, prin magazine, la o cafenea, in statia de autobuz samd.

| Komojomvb explică (pentru Violleta2022):

La locul de munca nu prea am cum sa cunosc pentru ca sunt inginer constructor si nu am colegi femei in constructii.
Iar in cafenele, magazine, pe strada nu stiu cum sa abordez pe cineva. Nu e ciudat? Se face asa ceva? Daca o sa primesc reactii ciudate.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Komojomvb):

Pai trebuie sa inveti sa cuceresti o femeie, ca la 28 de ani esti cam batrnel sa nu ai habar sa saluti o fata, sa-i vorbesti politicos si respectuos, sa o inviti la o cafea sau restaurant...
Iar fete gasestie peste TOT, de la vanzatoarele si sefele de magazine, pana la asistentele si doctoritele din spital.
Sunt de vazut pe strazi, in autobuze, la cumparaturi, in cafenele, la cofetarii, la piata, la biserica, la concerte, la teatru samd.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Komojomvb):

De ce ar fi ciudat sa agati o fata/femeie in viata reala, daca pentru sute de ani asta a dat rezultate foarte bune si de succes, oamneii ajungand sa se cunoasca si chiar sa se casatoreasca, avand relatii chiar mai lungi si poate pe viata cu barbatii/ femeile alese pe real?!

Parintii tai unde s-au intalnit? Cum s-au cunsocut?
Dar bunicii?
Acum 30 de nai nu era internet si toata lumea se gasea in viata reala, in statia de autobuz, in magazin, la rand la ulei sau carne samd.

Este ciudat sa intri online si sa cauti, ca-n zilele noastre 99% din cazuri sunt conturi fake, unde intalnesti fetite de 13-14 ani care se dau drept fete de 20 de nai, flirtand cu tine si spunand numai porcarii mincinoase iar cand vrei sa le intalnesti, dau inapoi, ca nu vor sa fie desconspirate.

| Komojomvb explică (pentru Violleta2022):

Ai dreptate. Insa am incercat de cateva ori asta si am fost refuzat, chiar s-au uitat ciudat la mine. Cumva mi-e rusine/frica sa mai fac asta. Daca sunt casatorite si o iau ca pe o insulta? Sau daca sunt oemeni in jurul nostru si ma aud si rad de mine? Adica daxa vad o fata pe strada si imi place, cum as putea sa o opresc? Ce sa ii spun… prima impresie a ei nu se fi ca sunt vreun obsedat? Ca opserv si asta ca femeile reactioneaza ciudat la asa ceva si automat isi fac o parere proasta despre tine sad

| Violleta2022 a răspuns (pentru Komojomvb):

Pui prea multe intrebari aiurea, pentru un barabt de varsta ta!
sunt milioane de barbati idivortati care-si gasec partnera, numai tu nu-ti cauti de frica sa nu te refuze... pai si daca te refuza, ce?
Iti ceri scuze si mergi mai departe!

In ultia instanta, ceri ajutorul babelor, poate iti gasecs ele vreo fata batrana sau vreo divortata, daca tu nu ai curaj sa-ti cauti singur.

| dullcat a răspuns:

Buna.Cu parere de rau, pana nu te vindeci nu ar trebui sa-ti faci nicio relatie.E de preferat sa intri cu sufletul relativ curat in asa ceva, nu sa intri cu sacii de greutati si traume pe care ii vei varsa pe partenera.Gandeste-te ca poate si ea e in aceeasi situatie.Ce se va intampla? Veti fi doar doi oameni care nu vor sti cum sa-si gestioneze propriile probleme, daramite problemele de cuplu.

Pe tinder sau alte aplicatii totul este foarte superficial, deloc natural cum iti doresti tu.Cauta evenimente de interes pentru tine in orasul natal sau in cele din jur, mergi la cafenelele din cartierul tau si vezi daca exista femei care vin acolo des, pe care le poti aborda, mergi la voluntariat etc.

| Holiday a răspuns:

"Am nevoie de o relatie."

De fapt n-ai nevoie de o relatie. Ai nevoie de interactiune cu femeile. Si evident, de "actiune".

"...ci efectiv nu stiu unde as putea sa cunosc persoane noi, persoane de calitate"

Nici de persoane "de calitate", orice naiba inseamna asta pentru tine, nu ai nevoie acum. Ce ai putea sa le oferi acum? Depresia ta si disperarea de a avea o relatie?! Cine crezi ca vrea asa ceva? Acum ai nevoie de experienta, ai nevoie sa capeti oarecare relaxare in relatia cu femeile. Deabia apoi te poti gandi sa ai sanse si la "calitate".
Adica tu ai mers in masina doar pe bancheta din spate, dar vrei sa participi la curse. Nu merge asa.

"Pe aplicatii gen Tinder nu prea imi merge…"

Ele functioneaza intr-o anumita masura, dar nu cum le folosesti tu.

Profita sa iesi cu prietenii/colegii ori de cate ori e posibil si in orice combinatie, mai ales daca in grupul de "ieseala" apar si persoane pe care nu le cunosti. Nu conteaza unde, la bere, la meci, club, mare, munte, spectacol, concert, etc. Nu te sfii sa vorbesti cu femeile, nu neaparat sa te "dai" la ele, dar sa comunici. Inclusiv cu prietenele prietenilor tai. Toate au niste prietene care si ele, ca si tine, o freaca la rece. Deci nu se stie de unde apare ocazia. Nu fi prea pretentios, deocamdata, repet, nu ar trebui sa ai intentia sa..."pentru totdeauna".

Sa dea naiba, la 28 de ani e imposibil sa nu te lipesti de ceva, in conditiile in care practic ai deschisa larg usa in tot spectrul de femei de 16-35 de ani, adica exact cele care "urla" pick me, pick me!

Succes!

| Hyperion7 a răspuns:

Salut!
Nu exista un grup cu oameni de calitate!
Oamenii sunt la vrac! Buni și răi amestecați.Si să știi că dacă dai de oameni nașpa, asta nu înseamnă că se sfârșește lumea, ci acele persoane îți sunt trimise cu scopul de a te maturiza.Asa e viața,primești chestii rele sa apreciezi chestiile cu adevărat bune,nu invers.
Cei care pățesc invers,au alte standarde și se lovesc de realitate cum s-a lovit Lucifer de fata pământului,însă nu despre ei este vorba aici,ci despre tine.
Incepe cu lucruri mici daca vrei lucruri mari,nu invers!"Cel care mută un munte începe prin a căra pietrele mici." cum zicea Confucius!
Din ce observ aici,stai prost cu stima de sine! Poate nu ești cel mai arătos,însă asta nu înseamnă că cei arătoși nu au alte complexe! Fiecare avem complexele noastre și e firesc! Oameni suntem și e normal sa avem frustrări, însă e responsabilitatea ta să ieși din zona de confort și să ajungi sus.
Lucrează mai întâi la stima de sine,apoi dezvolta-ți un Bobby,fi interesant,nimănui nu-i plac oamenii plictisitori! Și înainte să zici că e prea târziu,nu este!
Cum fondatorul KFC si-a schimbat viața la bătrânețe,o poți face și tu! Trebuie sa vrei.
Cum? Descoperind!
Încă un lucru,din fostele mele relații,nu foarte multe,dar din cate am avut îți zic sincer că nu ai nevoie de o relațiewinking
De ce? O relație te poate urca sau din contra, coborî.
Și decât să mergi la cacialma și să îți faci stima și mai și praf,mai bine lucrezi la tine și devii bun in ceva.
O relație implica efort, responsabilitate și răbdare.
Sexul nu poate acoperi goluri și pot apărea frustrări,mai ales daca experiența ta e infimă.
Nu zic că nu poți începe relații,însă exista mai multe riscuri decât beneficii. Femeia greșită îți poate face lumea un haos și te poate baga in delir.
Mai ales că nu știi cum să gestionezi suferința post relație.
Când vine vorba de relații,e bine sa ai in vedere punctele menționate de mine mai sus (vezi stima de sine, hobby-uri și chestia cu experimentarea) și apoi să treci la treabă. Avand in vedere că nu ai experiența, cel mai ok ar fi sa o abordezi online pentru a-ți diminua emoțiile și apoi poti continua fizic, însă atenție! NIMENI NU ITI GARANTEAZĂ NIMIC! FAPTUL CA VREI RELAȚIE, TE POATE FACE SA SUFERI! ASA CA GÂNDEȘTE DE DOUA ORI ÎNAINTE DE A TE COMBINA!
Sper totuși că te-am ajutat!
Fundiță daca ți-am fost de folos! tongue

| anonim3248 a răspuns:

Numai prin metoda prietena prietenei prietenului tău poți cunoaște pe cineva.

| anonim3248 a răspuns (pentru anonim3248):

Așa se face la oameni ca tine și este întâlnire în 4 și tu cunoști pe prietena prietenei prietenului tău care și ea e singură.

| anonim3248 a răspuns (pentru anonim3248):

La întâlnirea în 4 mulți s-au și căsătorit după ce s-au cunoscut așa.

| KingOoO a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie ca a ta. Daca incerci sa agati pe strada sau undeva unde nu cunosti crede ca "ce vrei sa-i faci".
Au o mentalitate proasta ca ai vrea sa le dai chilotii jos imediat.

Cu tinder si badoo nu functioneaza deloc. Sunt niste porcarii de aplicatii.

Incearca doar sa te obisnuiesti cu ideea de singuratate. Cand nu merge nu merge.

| FoxyEyes a răspuns:

Clar nu poți găsi relație serioasă cu o fata abordând o prin discoteca sau mai ales aceste aplicații de întâlniri. Nu se cuvine.
Clar ai nevoie sa cunoști o fata simpla, ir toate acestea tot așa prin prisma unui anturaj, grup de prieteni.

Dacă ai ceva activități ca de exemplul sportul si mergi la sala, poți găsi o fata care este pasionata de același hobby.

O întâlnire poate sa fie chiar si una banala si schimbați nr de telefon si cine știe.