| Mihai78 a întrebat:

Salut am auzit ceva ca ata de la penis stopeaza cresterea penisului este adevarat? mentionez ca am avut contact sexual de 2 ori si ma masturbez destul de des...dar ata nu mi sa rup ar fi nevoie sa o tai cumva sau ce?

7 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Foarte multor barbati ata aia nu li se rupe defel. Traiesc cu ea bine mersi si nu influenteaza cresterea penisului decat in rare cazuri cand intreaga piele care acopera penisul pana la preput si fren (ata) ramane prea mica si atunci cand decalotezi capul penisului ata trage in mod vizibil si foarte mult capul penisului in jos deformandu-l. Atunci e clar ca ar trebui sa mergi la medic sa o taie. Acum ideea e ca in mod normal penisul creste in aceeasi masura cu pielea care il acopera, si in acele rare cazuri despre care iti vorbesc poate eventual sa impiedice un extra cm, poate cel mult doi, in plus daca ata e scurta si trage foarte tare de capul penisului in jos, penetrarea va fi cam dureroasa. Daca ata ta e bine mersi elastica si cand decalotezi nu ai probleme las-o in pace. In orice caz n-o taia singur risti o infectie extrem de urata.

| epurasu a răspuns:

Nu stopeaza nimic. Nu te masturba asa de des cati ani ai? oare o data pe saptamana nu ar fi de ajuns? Lasa ***ata *** in pace nu trebuie sa se rupa la unii da la altii niciodata nu te afecteaza cu nimic daca e sau nu deslipita.

| corbulalbrosu a răspuns:

Poti sta linistit si sa-ti vezi de viata ta sexuala fara sa te preocupe frenul preputului.Acea ""ata "" li se poate rupe unora dar marea majoritate a barbatilor ajung la batranete cu frenul intact (intins putin) in urma numeroaselor raporturi sexuale.

| mihai69 a răspuns:

Da. Cu bomfaeiru'!

| Emilian65 a răspuns:

Ata de la penis nu stopeaza cresterea penisului. Daca ai intretinut relatii sexuale si ata nu s-a rupt, nu-ti face probleme ea se rupe in timp. Sa nu te apuci sa-ti tai ata, pentru ca s-ar pute sa faci vreo infectie care sa-ti afecteze penisul.

| minrest a răspuns:

Nu are legatura frenumul cu cresterea penisului. Nu stiu de ce mantionezi masturbarea, nu are nici o legatura. Daca te tai acolo, te-ai nenorocit, o sa curga sange foarte mult si nu o sa se opreasca spontan, zona e foarte vascularizata. Esti orfan, este? Vad ca parintii nu ti-au spus nimic. Uite, gandeste-te asa: daca s-ar taia, s-ar face operatie. Se face operatie de marire a sanilor si de schimbare de sex si nu s-ar face pentru cresterea normala a penisului? Nu s-ar macelarii oamenii singuri in bucatarie.

| Lawliet14 a răspuns:

N-are nicio legatura. Stai linistit ca la marea majoritate a baietilor nu s-a rupt. Nu trebuie sa o rupi decat daca se rupe, nici sa n-o fortezi. Se poate rupe abia dupa multi ani, poate ca la unii niciodata (cine stie...). Nu incomodeaza cresterea. Baliverne.