| Elena4012 a întrebat:

Salut.
Am facut sex protejat si s-a rupt prezervativul, actul a avut loc la data de 9 decembrie, la 25 de ore am luat Escapelle, menstruatia vine la 2 zile mai devreme sau mai tarziu de data, data la care trebuia, era 19 decembrie dar a venit pe 17 decembrie.
Dupa pastila nu am avut dureri, ameteli.
Menstruatia la mine tine 3-4 zile,asa si a fost chiar si dupa cantitate, fara dureri, dar dupa ce s-a terminat mai curge cate 1-2 picaturi de sange.
Este probabilitate de a fi insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ai preciazat si prezentat urmatoarele (in intrebarea ta) :
,,... actul a avut loc la data de 9 decembrie, la 25 de ore am luat Escapelle, menstruatia vine la 2 zile mai devreme sau mai tarziu de data, data la care trebuia, era 19 decembrie dar a venit pe 17 decembrie.''
REIESE/REZULTA ca sexul a fost intretinut cu 10 zile INAINTE de data la care conform calculului urma sa porneasca menstruatia, adica DEJA in cea de a 4-a zi a PERIOADEI DE INFERTILITATE A B S O L U T A a ciclului menstrual, adica intr-o zi in care d.p.d.v. STIINTIFIC si MEDICAL este 99, 9% IMPOSIBIL sa mai EXISTE in UTER un OVUL si in plus 100% sigur ca acesta NU putea sa fie si VIABIL in cazul in care INCA NU ERA DISPARUT in acel moment.
Insa ulterior a REIESIT/REZULTAT ca in timp real acel sex a fost intretinut de fapt in realitate cu 8 zile inainte de data la care a pornit efectiv menstruatia, ceea ce inseamna ca in acel moment a fost ABSOLUT/100% IMPOSIBIL sa mai existe CHIAR SI VREO URMA de OVUL in uter.
In concluzie : in acel moment a fost CU TOTUL IMPOSIBIL sa se poata forma o sarcina chiar si daca ar fi ajuns in vagin sperma ejaculata fara vreo retinere de iubitul tau si din acest motiv :
-- a pornit menstruatia si s-a desfasurat in mod normal
-- rezultatul testului de sarcina a fost NEGATIV.
-- folosirea pastilei Escapelle a fost absolut INUTILA dar mai ales cu totul IRESPONSABILA
fiindca daca te-ai fi prezentat la ginecologie chiar si un medic ginecolog incepator, pe baza unei simple conversatii completata cu analizarea la microscop a salivei colectate de sub limba, ar fi reusit sa-ti spuna ABSOLUT sigur, cert si precis si probabil ca si GRATUIT, ca in saliva ta, in acel moment NU mai exista cristale de hormon luteinic (hormon LH) si drept urmare NU mai esti in perioada fertila si ESTE IMPOSIBIL sa se poata forma o sarcina. Si posibil ca fara sa fi dat 1 leu macar, nu ti-ai mai fi ''otravit'' absolut INUTIL si IRESPONSABIL, organismul cu acei hormoni sintetici, din nefericire posibil ca pe termen de mai multe luni.
Multa sanatate!

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu, in niciun caz.

| Elena4012 explică (pentru Adry05):

Atunci din ce motiv am aceste sângerari?

| Elena4012 explică (pentru Adry05):

Cel mai mult ma inspaimânta aceste scurgeri

| Adry05 a răspuns (pentru Elena4012):

Probabil efect secundar de la pastila

| Elena4012 explică (pentru Adry05):

Deci sarcina nu poate fi?

| Adry05 a răspuns (pentru Elena4012):

NU OMULE n-ai cum sa fii insarcinata din moment ce-ti vine menstruatia normal, calmeaza-te odata.

| Catrice a răspuns:

Posibil.
Pastilele alea se iau în primele 24 ore.

| Elena4012 explică (pentru Catrice):

Escapelle se ia in maxim 72 de ore