| Andreeaioana20 a întrebat:

Salut!

Am facut un test de sarcina tip stilou pe 16 iulie, seara tarziu, care a iesit negativ.

Banuiesc un eventual incident in luna aprilie, cand lichidul preejaculator ar fi intrat in contact cu zona mea intima, dar nu a existat un contact sexual propriu-zis. Menstruatii de atunci am avut pe 10 aprilie, 28 aprilie, 2 iunie si 6 iulie, toate de 4-5 zile cat ma tinea si inainte, cu cheaguri si dureri de burta. Doar menstruatia din 10 aprilie mi-a parut mai slaba cantitativ.

Am fost pe 9 mai la o ecografie abdominala pentru ca m-am speriat cu cele doua menstruatii in aprilie, pentru ca nu am patit sa am la un timp asa scurt (ciclul meu fiind de obicei de 30-35 zile pana atunci), si nu mi s-a spus ceva de o posibila sarcina, nu s-a vazut nimic.

Exista riscul unei sarcini in acest caz, care putea sa fie depistat la testul de sarcina din 16 iulie, chiar si din urina de seara, probabil ceva mai diluata?

Simt de vreo 2 saptamani miscari in burta si parca o am mai mare, iar sanii imi sunt un pic umflati si mai sensibili decat in mod normal (sau cel putin asa mi se pare mie).

Astept cu interes raspunsurile voastre. Multumesc anticipat pentru timpul acordat!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sarcina nu, paranoia da happy

| Madaxo97 a răspuns:

Dacă ți-au venit atâtea menstruatii, si au trecut atâtea luni bune de la contactul sexual cu pricina, ai mai fost si la doctor și nu s-a văzut nimic, ai făcut și teste, cum poți să te gândești măcar 1 secundă că e vorba de sarcină? E imposibil, mișcările alea din burtă sunt intestinele, stomacul care digera mâncarea, ți se pare ție, nu e nicio mișcare de bebe, din martie până acum ai fi avut burta foarte mare dacă era se vedea sigur și nici ciclu nu îți mai venea deloc în toate aceste luni. Ești paranoică, nu esti gravidă în niciun caz.

| Andreeaioana20 explică (pentru Madaxo97):

Am facut doar un singur test, seara tarziu pe 16 iulie. Ar putea fi concludent chiar si daca era urina diluata? Ma gandesc ca ar fi iesit la 2 luni indiferent de momentul zilei. Contact sexual propriu zis nu a fost, ci doar un moment in care e posibil ca lichidul preejaculator sa fi intrat in contact cu zona mea intima.

| Madaxo97 a răspuns (pentru Andreeaioana20):

Ar fi ieșit sigur dacă era, nici nu mai era nevoie să faci niciun test dacă doctorul nu ți-a zis nimic de sarcină, nu era nebun să nu spună nimic dacă se vedea. Nu rămâi însărcinată de la lichidul preejaculator oricum

| Andreeaioana20 explică (pentru Madaxo97):

Pai eu am fost in 9 mai, deci la mai putin de o luna de la menstruatia din 10 aprilie si din 28 aprilie. Nu stiu daca s-ar fi vazut ceva.

| Madaxo97 a răspuns (pentru Andreeaioana20):

Când a fost ultimul contact sexual până la urmă? Sau frecare, ce ați făcut voi. Daca a fost prin martie /aprilie, te îngrijorezi degeaba, se vedea până acum dacă erai gravida, și da, se vedea și la ecografie dacă era să fie, se vede sarcină și de la 4 săptămâni dacă e să fie. Plus atâtea menstruatii, imposibil să fii gravidă, serios acum