| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am nevoie sa va intreb cum scap de masturbare, in ianuarie 2016 am zis ca gata, nu mai merge, si m-am lasat o vreme, acum iar m-am apucat. Nu stiu ce sa fac, vreau sa scap de asta ca stiu ca nu e bine, eu fac si des si va dati seama. Am crezut ca daca o fac, poate imi creste penisul, ei bine acum are 18 cm, da spre 19, eu cred ca a crescut odata cu mine, nu pentru ca m-am masturbat. Deci, idei, cum scap de masturbare?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Trebuie sa-ti impui pur si simplu prin vointa. Alta metoda nu exista. Succes.

35 răspunsuri:
| Seba2013 a răspuns:

Pt. doctorandus si Oana:
Ce aveti cu catecolaminele?
Nu ati auzit de ele, dar va place sa dati indicatii despre masturbare!
Rusine!
https://en.wikipedia.org/wiki/Catecholamine
Uite aici cum masturbarea activeaza catecolaminele:
file:///C:/Users/Carlos1/Documents/selectie/57.full.pdf
Voi ignorati efectele acestor catecolamine.
Hai sa incepem cu prima:
1 Dopamina:
De ce ignorati aceasta catecolamina?
De ce nu spuneti ca aceasta catecolamina produce dependenta?
De ce nu spuneti ca aceasta dopamina se activeaza la fel ca la droguri?

2 Adrenalina si Noradrenalina:
Acestea sunt hormanii stresului, cei care stiu ce insemna stresul, stiu despre asta.
Ce ne spune stiinta despre acesti hormoni?
Ne spun ca nu este bine sa ii activam in exces!
Concepul de "sindrom gerenaral de adaptare", vorbeste despre acesti hormoni, iar ei ne indica sa nu ii activam in exces.
Chiar daca stresul este satsifacut, acesti hormoni nu trebuie activati in exces.

Fiecare cuvant este bazat pe stiinta, va pot demonstra cu linkuri si logica.
1 V-am aratat ca masturbarea activeaza catecolaminele cu studiu stiintific care apare pe pubmed indexat medline, deci aprobat de comunitatea stiintifica.
Aici nu puteti sa spuneti nimic.

2 V-am aratat fiecare hormon in parte.
V-am spus ca dopamina este mama dependentelor, iar masturbarea are acest potential, de a produce dependenta.
Iar nu veniti cu argumente gen, este normal sa fi dependent, ca nu este.
Si atunci cand joci jocuri de noroc este normal sa se activeaze dopamina.
Totusi nu este normal sa fii dependent de asa ceva.

V-am spus ca adrenalina si noradrenalina nu sunt facute pentru o activare excesiva, multi oameni sufera din cauza lor in ziua de astzi, dsm-ul si-a lungit paginile cu boli din cauza lor.
Nimeni in lumea stiintifica nu recomanda o activare excesiva a acestor hormoni.

| darrio2007 a răspuns (pentru Oana92):

Din cate imi dau seama esti cam netrecuta prin viata asta.La varsta mea am facut sex invers proportional la cate informatii ai tu despre asa ceva.

| cosmin986522 a răspuns (pentru Oana92):

Poti sa-mi spui la cat timp te masturbezi? stiu ca e ceva normal dar sunt curios fetele la cat timp o fac

| Emilian65 a răspuns:

Cu multa vointa poti scapa usor de masturbare.

| doctorandus a răspuns:

„Coacționar la clinica deschisă de Becali este Virgiliu George Vlăescu, un teolog care promovează intens multe teorii pseudomedicale pe diferite site-uri de extremă dreaptă."
—Alexandra Nistoroiu, PSEUDOMEDICINĂ! Clinica lui Becali face terapie cu vâsc pentru bolnavii de cancer. Febră indusă în tot corpul, ca să "fiarbă" cancerul! Libertatea, 29 martie 2019

„Am citit-o. Virgiliu Gheorghe nu e om de știință, iar cartea este o adunare de obsesii și manifestări paranoice lipsite de orice suport. Presupun că acum glumești, nu? Nu poți, în mod serios, într-o discuție serioasă, să-mi recomanzi așa ceva. Cartea ar fi revoltătoare dacă nu ar fi hilară. Și acum vorbind serios, spune-mi o carte adevărată, nu îți mai bate joc."
—Brigaela, tpu.ro