| Florin123321 a întrebat:

Am o intrebare cam grea. sincer nu prea stiu sa ma exprm, dar incerc.
La fete, durerile (injunghieri, dureri usoare.etc) sub buric in parți, nu mereu acealeasi uneori partea stanga sau partea dreapta.
Ce semnifica?
Poate fi vorba de o sarcina?
Sau chiar dupa sex si ejacularea, având loc. poate avea dureri? Sau ii vorba de sistemul digestiv sau alte organe?
Un raspuns sincer. as aprecia happy

5 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Deci: daca ati facut sex neprotejat, este posibila o sarcina, care poate fi usor de verificat printr-un test de sarcina, luat de la farmacie (8 - 20 lei) si care in 10 min. da sigur un raspuns. Daca răspunsul e negativ, atunci poate fi vorba de o răceală care ar trebui să treaca prin cateva comprese cu alcool sanitar pe locul dureros si in pat la caldura. Daca continua cele descrise de tine, atunci fata ar trebui să mearga la medic fiindca poate fi vorba de altceva si un ginecolog poate verifica și da un raspuns potrivit cazului. După cum descrii, poate fi vorba si de un chist ovarian, caz in care o ecografie ar fi lamuritoare. Te rog, data următoare, cand mai faci sex cu cineva, protejaza-te si pe tine și pe cea de langa tine. Un avort timpuriu pentru o femeie este ceva dureros, dar si foarte trist. Numai bine!

| Florin123321 explică (pentru Caro34):

Am inteles foarte bine raspunsul tau, apreciez, dar eu am facut sex cu iubita mea acum 6 zile neprotejat si acum 3 zile, ovulatia ei fiin pe data de 26 ianuarie, de ce ar aparea dureri de genu in zona burtei? Sau daca r fi gravida totusi au trecut in medie 5 zile ca sa zici. nu ar trebui sa aiba sangerari?

| LexiEla a răspuns:

Nu.s doctor, dar poate fi vorba de dureri la ovare. Se intampla mai mereu cand "racesti jos". Daca e vorba de sarcina nu stiu sigur.

| Zeyneph a răspuns:

Poate fi vorba si de o sarcina daca stii ca nu v-ati protejat. Un test de sarcina te-ar scapa de dubiul acesta. Al doilea lucru- poti fi racita la ovare! Eu am avut acelasi simptome ca ale tale si am fost la doctor. Aveam infectie urinara si nisip la rinichi. Am urmat un tratament si acum sunt ok! Deci cel mai bine ar fi sa iti faci un test de sarcina iar apoi la un consult medical. (Doctor de familie fie la spitalul judetean de urgente din orasul tau). Bafta!

| Rallukita a răspuns:

Fii mai precaut si nu te mai juca cu focul. E posibil ca acum sa nu fie vorba de sarcina, dar riscul la care va expuneti e total fara rost. Si tot gasesc aici raspunsuri cum ca daca ai folosit prezervativul Siiiigur nu e insarcinata. Nici o metoda de contraceptie nu e sigura. Toate metodele au un grad de risc. Cel mai sigur e sa va analizati foarte bine viata voastra impreuna si daca merita sa irositi timpul de acum pentru cateva momente de placere. Sa fac sex 10 minute si apoi sa stai cu stres 1 luna, nu prea renteaza.