| anonim_4396 a întrebat:

Salut. Am o mare problema.
Sunt impreuna cu o fata de vreo 2 luni, și totul merge bine, e ok, am rupt legătura amândoi cu foștii parteneri, iar zilele trecute am dat de o poza cu fostul ei prieten pe profilul ei de Facebook, poza pe care ea a uitat sa o șteargă în trecut și oarecum m-am simțit puțin deranjat, dar mi-a trecut. Acum ca i-am spus ei de acea poza s-a supărat si apoi și-a schimbat impresia despre mine ca as fi posesiv și gelos. Cum as putea sa ii arat ca nu sunt foarte gelos și posesiv? Ce as putea face?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cupleaza creierasul inainte sa deschizi gura si sa faci crize de gelozie, ca nu sunt normale si nici sanatose, punand pe fuga orice fata sau femeie din viata ta.

fata are voie sa pastreze orice poze din trecutul ei, fiindca sunt amintirile ei si tu nu ai voie sa-i ceri sau sa-i impui sa le stearaga, ca nu esti stapanul ei.
Invata sa o respecti si sa-i acorzi incredere, daca nu vrei sao pierzi, ca nu va sta nici o fata/femeie cu tine in situatia in care te comporti ca un manipulator sau stapan.

| helpforyou a răspuns:

Totul depinde de modul in care ai comunicat aceasta informatie. Din pacate noi nu am fost acolo si nu putem stii ce reactii a-ti avut amandoi.

| iulia0514 a răspuns:

Nu ai ce sa faci decât sa încerci sa îi dovedești că ai încredere în ea deși ea nu cred că mai are în tine după ce ai face o criza de gelozie din cauza unei poze, e doar o simpla poza nu ai prins-o cu ăla în pat!

| SuperFata a răspuns:

Nimeni nu are dreptul sa ne oblige sa dam unitarii ceea ce a aparținut de noi, de trecutul nostru.
Indiferent cât de mult ai iubi- o, este incorect sa o mustrezi pentru ceva ce a fost.
Tu deja i- ai arătat ca ești posesiv si gelos încă de la începutul relației și asta nu e ok.
Dacă te știi posesiv și vrei totuși o relație de lunga durata, o relație în care sa îți poți controla apucăturile ce nu aduc nimic bun, eu te sfătuiesc asa...
...ori ai autocontrol, ori, dacă vrei ceva sigur și de durata, du- te la câteva ședințe de terapie psihologica. Nu glumesc. Te vor ajuta pe viitor sa poți fi un partener calm și fără crize de gelozie.
Dacă fata își pierde încrederea în tine, e ca și cum ai pierdut - o.
Ea va sta cu stres de acum, ca nu cumva sa vadă ca cine știe cum a privit pe cineva, ca știe ce o așteaptă.
Discuta deschis și spune- i ca a fost doar un moment de rătăcire și ca e putina gelozie pentru ca o iubești.
Cere- i iertare, fa- i surprize romantice și cel mai important, NU o fa sa se simta ca intr- o cușcă.
Fii relaxat și ai încredere dacă chiar vrei ceva de durata.

| Omega_Beta_1988 a răspuns:

Vorbeștei deschis despre sentimentele tale, iubeste-o, fii cat mai relaxat, pana la urma poate lucrurile se vor aseza de la sine, nu poti dovedi ca nu esti gelos, posesiv nimanui dar poti arata ca esti posesiv si gelos