| GrumpyOldDude a întrebat:

Am o problema cu prietena mea,este mult prea pesimista, intotdeauna a fost asa. Suntem de aproape 10 luni impreuna, ne-am desparti de 2 ori pe parcursul acestor 10 luni apoi ne-am impacat cu greu a 2-a oara,ea crezand constant ca o insel. nu i-am dat niciun motiv sa creada asta,e intoteauna pusa pe cearta si cand stie ca nu are dreptate tot isi sustine parerea despre mine. Ar mai fii si problema ca am mai multi prieteni care sunt fete din simplul motiv ca sunt de gasca si ma inteleg bine cu toata lumea. In fine,ce as putea face ca sa nu mai creada asta despre mine,intotdeauna petrecand timp cu ea,demonstrandu-i constant ca tin la ea... si ea pur si simplu e furioasa. Pe Facebook la fel,intotdeauna imi verifica pagina, am intrat la ea pe laptop si am vazut la history ca are peste 10 accesari/zi pe Facebook unde este pagina mea. atunci m-am gandit. e cam ciudata si ma urmareste mereu,chiar daca in fata mea se poarta normal,dar evident foarte geloasa. Chiar nu stiu ce sa mai fac, s-ar putea chiar sa ma despart de ea pentru a 3-a oara,dar intoteauna isi roaga prietenele sa vorbeasca cu mine, sa ma convinga doar ca sa ne impacam ..si dureaza cam 3-4 zile pana revine la starea initiala,depresiva,furioasa,pesimista dupa ce ne-am impacat, ma intreb daca nu este bipolara cumva

6 răspunsuri:
| iiSceneXX a răspuns:

Buna.
Si eu am fost pesimista si ma certam cu prietenul, dar asta a fost doar dupa ce am aflat ca ma inselase.
Incearca si nu mai vorbi cu fete, si explica-i frumos ca daca continua tot asa, nu ai nevoie de un stres.
Nu cred ca e neaparat obsedata, ci ii pasa, si probabil cineva ii baga in cap tot felul de chestii despre tine, si ea e asa.
Discuta cu ea, intreab-o de la ce are starile alea.

| Danysan a răspuns:

Gelozia are si ea locu ei itr-o realtie dar prietena ta exagereaza amice.Eu as vb cu ea (nu i-as spune ca am vaz ca se uita la pagina mea de 10 ori pe zi )-asta ca sa nu incep o cearta, dar as purta o discutie despre Increderea in relatie asa cu apropouri subtile.Gen:Nu stiu dar sunt multe fete care exagereaza cu gelozia, de ce oare nu mai e incredere in parteneru de lnaga tine in ziua de azi.Eu am incredere in tine si nu asa vrea sa fi o persoana care sa imi puna increderea si iubirea la indoiala(laughing).Pe tine te iubesc si altele nu conteaza -dar nu sport sa te vad complexata si geloasa fara motive. Daca ma prinzi ca te insel poti sa imi faci ce vrei tu laughingrolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Vorbeste deschis cu ea despre asta!
O relatie nu poate supravietui daca nu e bazata pe incredere. Gelozia e draguta, dar nu in exces! De cele mai multe ori, distruge relatie, pentru ca e provocata de neincredere.
Daca nu intelege "de vorba buna", comporta-te si tu la fel cu ea. Fii sufocant, fa-i crize de gelozie etc. Daca este deranjata, atunci spune-i ca asa te simti si tu.happy
Daca nici asa nu merge, imi pare rau sa spun, dar cred ca relatia voastra nu are niciun viitor.straight face
Bafta!

| Demonull a răspuns:

Are probleme, paranoia.da-i papucii tu pana nu iti da ea papucii.

| NuMaContrazice a răspuns:

N-ai ce sa-i faci.Cunosc si eu persoane porecum iubita ta, daca vrei sa continui relatia cu ea trebuie sa lasi mult de la tine, iar ea va ramane la fel.Eu zic sa vorbesti cu ea si sa-i zici in fata, ori se schimba ori..."Pa, pa!".