| Wordofthat999999 a întrebat:

Salut! Am o problema, stau cu prietenul meu pe tir in Germania doar ca nu lucram in echipaj pentru ca nu am permis pentru CE. I-am spus ca vreau să dau si eu la scoala de soferi pentru CE să lucram amandoi in echipaj dar cauta pretexte ca eu să nu dau, ca ba nu stiu să conduc, ba ca mai trebuie sa mai stranga niste bani sau sa-si ia masina... Eu am facut niste sacrificii ca eu sa stau cu el si am renuntat la locul de munca si tot ca sa plec din tara si stau alaturi de el aici doar pe tir. Fac de mancare curatenie dar nu ma simt restul de pretuita fata de el aici. Uneori e nervos, alteri ma jigneste sau e recalcitrant cu mine dar eu nu sunt asa eu nu caut sa-l jignesc sau să-i vorbesc urat. Vreau să mentionez ca e el a vrut mai mult să ma mut cu el si am acceptat asta ca sa salvez relatia. Eu pentru el sunt aici, dar e greu ca nu sunt conditii mai ales pentru o femeie, iar la unele firme trebuie sa ma ascund in pat foarte bine, ca nu are voie cu mine. El zice ca ma iubeste dar nu stiu ce sã mai cred avand in vedere ca i-am cerut foarte mult să fac si eu scoala de soferi pentru tir si el nu prea e convins ca eu s-o fac si sa lucram amandoi in echipaj. Nu stiu ce sã fac pentru ca m-am atasat si mai mult de el aici si mi-e greu să plec, dar uneori simt ca nu mai pot si nu se poate să stau inca 3 4 ani cu el aici doar pe tir fara ca eu sa lucrez si să nu-mi vina si mie un salariu pe luna, ce sã fac? Un sfat va rog.

5 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Dacă locuiești cu el fără căsătorie, relația voastră nu e binecuvântat de Dumnezeu, nu ai cum sa fii fericită,. Mai bine du-te acasa pana va hotărâți daca va căsătoriți sau nu.

| Dismally a răspuns:

Asta e cea mai proasta combinatie, sa lucreze doar el iar tu sa depinzi total de el, sa nu ai bani nici sa treci strada. Sfaturi nu iti voi da pentru ca stii si tu ce ar trebui sa faci, doar ca nu va fi usor deloc.

| Wordofthat999999 explică (pentru Dismally):

In legatura cu intrebarea, eu ce pot face? Să renunt la relatie? Eu mereu il bat la cap să dau si eu de tir să lucram impreuna. Il iubesc nu stiu ce sã mai fac ca mereu aproape zilnic m-am certat cu el pe tema asta si pe mai multe si m-am saturat si eu de atatea certuri plus ca se enerveaza repede si ma jigneste.

| Dismally a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Daca asta iti doresti tu, sa conduci un tir atunci fa scoala indiferent ce spune el, daca nu fa altceva, orice alta activitate, nu sta sa depinze de el pentru ca asta va genera foarte multe probleme pe viitor.

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu prea am inteles, voi locuiti in tir? Scuza-ma dar asta nu e iubire daca iti obligi partenera sa-ti fie practic un animal de companie si atat. Ii rapesti viata pur si simplu. In timpul ala in care doar ii tii companie in tir ai fi putut sa ai viata ta, sa-ti iei propriul tau job, sa ai o viata a ta, sa ai banii tai, sa ai prietenele tale, sa comunici cu oamenii, sa te vezi cu familia etc. Daca lucrai si tu pe tir gen sa conduci, mai ziceam, dar doar sa stai acolo...ce rost are? Eu nu cred ca asta e iubire din partea lui. Iesi din mediul asta macar pentru o perioada, pleaca undeva unde sa ai si tu o viata a ta si va vedeti cand puteti. Daca nu e de acord, da-i papucii ca nu ai niciun viitor cu el