| AlexicăHD a întrebat:

Salut am o problema sunt cam nervos deci nu sunt destul de nervos sa ma bat sau asa dar TIP TARE injur ma disper mai ales cand pierd tip si fac gesturi de om nervos e normal la 16 ani? Dar numai cateodata si cateodata sunt ff de treaba

7 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

La varsta ta, pot spune ca e aproape normal.Sunt de vina hormonii si toate schimbarile care se produc in organismul tau.Incearca sa-ti domini nervii, sa-i tii in frau si sa te controlezi.Nu manca ciocolata si nu bea cafea sau cola, ataca nervii.Seara,cere un ceai de tei si totul va intra in normal.Mult noroc!

| ostea a răspuns:

Controlează-ți ieșirile altfel riști să sperii pe cei din jurul tău + poți ajunge un om violent.
Este minunat că recunoști acest lucru, ăsta este un pas foarte bun dar trebuie să faci mai mulți pași.

Cînd ești nervos găsește-ți ceva de lucru, trebuie să fii ocupat pentru a nu te mai gîndi la ceea ce te face să îți ieși din fire.
Fă sport, ceva care să te liniștească.

Găsește metoda cea bună pentru tine, descoper-o pentru că doar tu știi ce este mai bun pentru tine.

Baftă.

| DAHAKA31 a răspuns:

Culcate noaptea si pisate cand te trece

| ovidius a răspuns:

Nu e normal.
Nervozitatea ţi se poate trage de la o grămadă de lucruri, inclusiv stat prea mult la TV, NET, jocuri etc...
Eu zic să mai ieşi în natură, la o gură de aer.
Poţi încerca şi meditaţia sau rugăciunea. O să te ajute. Garantat.

| GabyTzu_1295 a răspuns:

Neuromultivit, 2 pastile pe zi (dimineata si seara), pe mine m-a ajutat...crede-ma

| 4b a răspuns:

Alexica alexica...las-o frate mai moale cu nervii ca nu-i de binehappy incearca sa nu mai reactionezi asa; 16 ani: frumoasa varsta pustiuwinking stii care-i faza? pana la urma, fiecare are momentele lui de criza, insa trebuie sa fim mai atenti pentru ca ii putem jicnii/supara pe cei din jur prin comportamentul noastrusad

| PauPaula a răspuns:

Depinde de caracter trebuie sa inveti sa te autoconrolezibig grin