| Izabelacrasata111 a întrebat:

Salut, am și eu o întrebare. Am avut contact sexual neprotejat pe data de 3 înspre 4 septembrie. Dar nu a ejaculat în mine ideea este ca am facut-o de mai multe ori în seara aceea. Pe data de 28 august am avut ciclul. Care sunt șansele de a rămâne însărcinata? Când ar trebui sa fac un test de sarcina sa fiu sigura? Menționez ca am grețuri. Sunt îngrijorata dau funda ❤️

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medic si o sa te sfatuiasca el, si după consultatie vei afla daca esti insarcinată, faci o ecografie abdominală care va arata clar daca esti sau nu esti gravidă, tu ce varsta ai?

| RoCkKiD a răspuns:

Toate tipele care cred ca sunt insarcinate au greuri, e cea mai usor chestie de imaginat.

Daca pe 28 ti s-a terminat menstruatia atunci sansa de sarcina e mai maricica. Daca pe 28 a inceput si in 3-4 a avut loc contractul, imediat dupa ce s-a terminat atunci sansele sunt foarte mici.

Conform spuselor tale, pe 18/19 septembrie poti face un test de sarcina si le poti repeta la 2 zile urmatoarea saptamana.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru RoCkKiD):

Grețuri nu greuri

| SuntEuUnHaiDuc a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

A scis greturi :facepalm:

| corbulalbrosu a răspuns:

In situatia in care actele sexuale neprotejate (multiple) au fost intretinute in cea de a 7-a zi a noului ciclu menstrual inceput in data de 28 August (28.08 - 03.09 = 7 zile), atat posibilitatea cat si probabilitatea de a se putea forma o sarcina sunt egale cu 0 (zero) in cazul in care ciclul tau menstrual este de tipul REGULAT si are mereu lungimea mai mare de 24 de zile.
De asemenea este important sa stii dar si sa intelegi, ca primele simptome de SARCINA REALA pot sa apara/sa existe numai din momentul in care sarcina exista si are varsta de MINIM 5-6 saptamani. In primele 4 saptamani de sarcina existenta, aceasta niciodata NU poate sa provoace nici cel mai mic, infim, simplu simptom de sarcina.Te sfatuiesc sa citesti si urmatorul raspuns :
POSIBILITATEA SI PROBABILITATEA FORMARII SARCINII IN PRIMELE 7-8 ZILE DIN CICLU
-- Daca in mod cert/sigur sperma NU a ajuns in vagin, in acel caz formarea sarcinii devine cu totul imposibila indiferent in ce/care moment al ciclului menstrual este intretinut actul sexual.
-- Daca actul sexual este intretinut in timpul zilelor de sangerare menstruala, in acele cazuri poate exista si situatia in care apare o mica posibilitate de formare a sarcinii, dar asa cum am amintit numai daca sexul s-a terminat cu ejacularea spermei in vagin si in cazul in care sexul este intretinut in a 4, 5-a zi de menstruatie sau in una din zilele imediat urmatoare/de dupa terminarea sangerarii menstruale.
Insa trebuie specificat neaparat ca aceasta posibilitate poate sa existe numai in cazul in care :
-- ciclul menstrual este ori foarte neregulat sau dereglat,
-- sau in cazul in care ciclul este REGULAT dar este foarte scurt. Posibilitatea reala de formare a sarcinii in urma unui act sexual care este intretinut intre a (3-a) - 4-a si a 7-a, 8-a zi a ciclului (numarat fata de prima zi de menstruatie) se poate intampla in cazul in care LUNGIMEA ca numar de zile a ciclului este de 21, 22, sau 23 de zile. Este determinat atat stiintific cat si medical ca OVULUL este eliberat intotdeauna cu exact/fix 14 zile inainte de ultima zi a ciclului, astfel ca OVULATIA se produce in a 8-a zi a ciclului de 21 de zile, in a 9-a zi a ciclului de 22 de zile, a 10-a zi a ciclului de 23 de zile. Si ca atare rezulta ca in cazurile in care ciclul menstrual este foarte scurt, de numai 21 sau 22 de zile, in acel caz PERIOADA FERTILA poate sa inceapa chiar din a 4-a zi a ciclului, fiindca spermatozoizii care reusesc sa ajunga in vagin in acest moment, in cazuri exceptionale pot supravietui maxim 5 zile si astfel exista posibilitatea teoretica sa fecundeze ovulul care apare in cea de a 8-a zi a ciclului. Multa sanatate!

| Stegman a răspuns:

Poti ramane dupa 14 zile de la prim zi a ciclului menstrual. Daca ai ciclu regulat de 28 de zile. Foloseste prezervativul data viitoare sa fi fara stres.