| Anielllla a întrebat:

am si eu o intrebare. se poate sa ramai insarcinata de la lichidul care apare inaintea ejacularii? am auzit diferse pareri. nu a avut loc o penetrare ci o joaca cu degetele și ma tot framanta asta. mi-a venit menstruatia de 3 ori de atunci si acum a intarziat o zi. de atunci nu a mai avut loc vreo joaca
am mai citit pe net că exista menstruatie peste sarcina.(?)

mersi

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

La prima intrebare raspunsul este NU, deoarece in momentul producerii lichidului de catre glandele Cowper aceasta NU CONTINE spermatozoizi. Se presupune ca s-ar putea produce o sarcina prin intermediul acestui lichid, insa cu o conditie si anume numai in cazul in care cu putin timp mai inainte de sex sau de masturbare barbatul a ejaculat insa nu a urinat intre timp si intr-un astfel de caz exista o mica posibilitate ca lichidul preejeculator sa se amestece cu sperma ramasa in uretra si astfel prin contaminare/amestecare directa spermatozoizii sa treaca din sperma in acel lichid. Daca ai avut intre timp chiar 3 menstruatii si toate normale si asemanatoare cu cele de mai inainte se poate afirma fara teama de a gresi ca nu poate exista o sarcina in astfel de conditii. Menstruatiile false/peste sarcina se pot produce doar in cazuri exceptionale si atat de rar incat nici nu are rost sa fie aduse in discutie. Multa sanatate.

1 răspuns:
| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu ai de ce sa-ti faci griji de o eventuala sarcina.