| amxModx71 a întrebat:

Salut, am si eu o nelamurire. Sunt fumator (2-3 tigari) pe zi si am inteles ca fumatul poate afecta potenta. De la un timp, in timpul actului dupa prima ejaculare simt ca penisul nu mai este in stare erecta la fel de tare. Poate sa fie aceasta cauza de la tigari?

11 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fumatul poate provoca anumite disfunctii de natura erectila doar in cazul in care este vorba de un fumator "adevarat" (minim 1 pachet de tigari/zi) si cu o vechime foarte mare (de zeci de ani). Nu esti intr-o astfel de situatie deci disfunctia in cazul tau are cauze/motive de o cu totul alta natura; oboseala, surmenaj, stres, un stil de viata "nesanatos", etc. Incearca sa faci niste schimbari in viata ta si garantat totul v-a reveni la normal. big grin

| amxModx71 explică (pentru corbulalbrosu):

Se poate ca oboseala sa fie una din cauze? Deoarece in ultimele 2-3 luni m-am culcat doar inspre dimineata pe la orele 3-4. Cat despre un stil de viata nu duc unul.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru amxModx71):

Din cauza vietii dezordonate/dezorganizate, a odihnei precare si probabil ca si a unei alimentatii nesanatoase, al fumului, alcoolului ingerat in organismul tau este instalata o oboseala (chiar daca slaba dar) "cronicizata" care in mod sigur scad parametrii performantelor tale din absolut toate punctele de vedere; intelectuale, mentale, psihice, fizice si bineinteles .....sexuale. Scaderea numarului de globule rosii are ca efect o mult mai slaba oxigenare a sangelui si din acest motiv aportul de oxigen fiind scazut afecteaza in mod deosebit sistemul nervos si "comitetul central" care nu mai poate controla, coordona si dirija la capacitate maxima activitatea. Singurul sfat; analizeaza-ti si daca poti schimba-ti modul de viata pana nu va fi tarziu. Sanatate.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ce scrie pe pachetele de tigari e ceva de genul "mersul cu masina ingrasa", "expunerea la radiatiile solare poate duce la insolatie", etc. 2-3 tigari pe zi nu au cum sa te faca impotent. Sunt fumatori de pachete intregi pe zi, care nu au probleme. Eu cred ca ajung la aceeasi cantitate de fum inhalat ca si tine, prin fumat pasiv. Si nu (mai) am probleme cu erectia.
Am avut o perioada ciudata anul asta, cand pur si simplu nu ma excitam, ca urmare erectiile erau... Nu prea erau.
Am consumat cafea mai des, ciocolata (cacaoa am inteles ca ajuta), si vin rosu in jurul meselor, si seara. Acum o duc foarte bine. Nu sunt sigur ce a fost, e foarte probabil sa fi fost din cauza psihicului, ca eram destul de ingrijorat in perioada aia 'moarta'.

| seth2016 a răspuns:

Fumatul e doar una din cauze. De cele mai multe ori sunt mai multe, printre ele: obezitate, sendetarism, alcool, droguri, probleme de circulatie etc.

In cazul tau nu te poti plange de vreo disfunctie erectila.

La tine pare a fi o problema de performanta. Poate e de vina tehnica voastra, pregatirea, frecventa, cheful, stresul, monotonia, plictiseala etc.

| amxModx71 explică (pentru seth2016):

Am uitat sa zic, fac un tratament cu Doxiciclina si am citit ca poate scade numarul globlulelor rosii? Si aceasta poate fii una dintre cauze?

| seth2016 a răspuns (pentru amxModx71):

La partea cu globulele iti poate raspunde corbulalbrosu happy.

Eu iti raspund la partea cu somnul: da, somnul odihnitor e o conditie pentru sex de calitate si performanta. Lipsa somnului / somnul de proasta calitate scade libidoul, interesul pentru sex, creaza conditii favorabile pentru dezvoltarea anxietatii si poate duce (impreuna cu altele) la disfunctii sexuale.

Cand te culci si cat dormi face parte din stilul tau de viata.

| Nimeni10 a răspuns:

Te gandesti prea mult de asta, n-are nicio treaba tutunul.

| Ripley a răspuns:

Fumatul poate afecta multe lucruri, potenta e doar unul.
cel mai grav e ca de la fumat poti muri si atunci potenta n-o sa mai conteze deloc.
fa tot posibilul sa te lasi te fumat primul lucru, apoi vezi cum si ce e cu potenta!

| PikaPikaChuChu a răspuns:

Normal ca fumatul afecteaza potenta insa din cate spui tu(2-3 tigari pe zi) nu cred ca este principala problema. Ia in calcul si modul tau de viata: cat de sanatos mananci, daca faci miscare, stresul etc. dar si varsta. Normal ca la 40 de ani nu mai poti ca la 20, daca ma intelegi.
In cazul in care problema apare intre 20 si 30 de ani, incearca sa reglementezi ceva(nu mai sta in cluburi every Friday, lasa mai usor cu porcul la fiecare pranz si hamburger la fiecare cina si cel mai important: incearca ceva nou in pat, o fantezie de a ta neimpartasita, nu conteaza cat de,, normala'' e atata timp cat amandoi sunteti de acord)

Succes!

| Lands0fMancunia a răspuns:

Da, poate fi o cauza. Incearca sa faci o pauza de o luna de la fumat si sa faceti huta-huta si vei vedea daca s-a schimbat ceva.
Nu trebuie sa fii speriat, se va rezolva.