| Wolferio a întrebat:

Salut! Am si eu o problema cu prietena mea, de curand a aflat ca are chisturi ovariene la ambele ovare si se intreba daca mai poate face sex cu mine si eu nu stiu ce sa ii spun pentru ca nu stiu cum ar reactiona actul, ce ar trebui sa fac?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Chisturile ovariene nu afecteaza viata sexuala, decat daca fata are dureri mari la penetrare, sau hemoragii.
Prietena ta va trebuii sa-si schimbe serios dieta de mancare, fiindca mancarea nesanatoasa pe care o serveste de foarte multi ani, a influentat hormonal sistemul ei endocrin si s-au format chisturile ovariene. Nu glumesc, chiar este ingrijorator, fiindca pe viitor poate avea dureri foarte mari de burta, hemoragii, infertilitate, dureri la sex samd.

| Floridori a răspuns:

Sexul nu are absolut nicio legatura cu chisturile.Nici inainte de aparitia lor, nici dupa, nici in timpul tratamentului.Este exclus ca sexul sa aiba chiar si cel mai mic impact in cazul acestei conditii.

Chisturile ovariene se formeaza cel mai des din cauza dereglarilor hormonale pe care ar trebui sa le trateze.In urma unor analize specifice care sa ii determine profilul hormonal si o vizita atat la endocrinolog cat si la ginecolog, ar trebui sa primeasca tratament cu pastile anticonceptionale pentru dereglarile pe care le are.In urma tratamentului, chisturile ar trebui sa dispara, metoda chirurgicala fiind necesara doar arareori.

Ce sa faci? Sa o rogi sa se informeze corect, sa nu asculte ce zice verisoara prietenei sau o vecina care a auzit la cumnata ei si sa mearga la medic pentru a primi tratament.

Numai bine!

| VasileIanis a răspuns:

N ai ce face, o sa moara