| iGoSUPREME a întrebat:

Salut, as dori si eu niste pareri din exterior la aceasta problema din relatia mea.
Eu si iubita mea avem varsta de 22 de ani si suntem impreuna de 8-9 luni. Noi ne-am cunoscut pe Tinder si initial am fost doar prieteni la inceput deoarece eu nu credeam ca sunt in stare de o relatie din cauza geloziei. In timpul cand am fost prieteni i-am explicat ca eu nu cred ca se poate o prietenie intre o fata si un baiat si toate chestiile in care credeam eu, initial ea a fost de acord cu totul. Dupa ce ne-am pus oficial intr-o relatie i am cerut sa stearga de pe social media pe fostul ei si baietii cu care s-a mai vazut inaintea mea. (mai ales cei care inca ii dadeau mesaj). A facut acest demers dar cu greu, a trebuit sa insist foarte mult si sa-i spun ca nu e corect fata de mine sa aiba astfel de persoane pe social media.
Dupa un timp am aruncat iar un ochi in lista ei si am observat un baiat care stiam sigur ca il are de pe Tinder, si mi s-a parut lipsa de respect fata de mine sa aiba astfel de persoane, i-am spus ca ma deranjeaza, a avut o iesire nervoasa, spunand ca nu il are de pe tinder sau nu crede asta. Ea mi-a spus ca il cunoaste de la sala si ca a mai schimbat vorbe cu el inainte sa avem noi relatie cat si dupa, si din cate mi-a spus ea acesta sigur se dadea la ea (oferindu se sa o conduca acasa). Cand am avut aceasta discutie fata in fata si i-am spus ca stiu 100% ca il are de pe tinder a recunoscut dar a sustinut ca nu are legatura cu el. Totusi am simtit o lipsa de respect pentru ca nu e prima oara cand ma minte.
Cum as putea sa am iar incredere in ea?

Răspuns Câştigător
| MarianWLF a răspuns:

Acum nu stiu cat de gelos esti, sunt de acord cu tine ca un fost nu are ce cauta in lista de prieteni, si eu mi-am blocat fostele prietene pentru ca asa e corect, dar la faza cu restul baietilor nu o poti controla in sensul ca daca vrea sa vorbeasca, o va face, si da, acel tip de la sala 100% se da la ia, nu te conduce nimeni acasa "ca prieten", dar la fel, daca ea nu il va respinge tu nu poti face nimic, aici tine de ea cat de loiala iti e, de gelozie scapi in momentul in care realizezi ca nu ai cum sa controlezi actiunile unei persoane, indiferent cat de mult te doare.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu gresesti mult prin faptul ca vrei sa o controlezi, o sa regreti ea se va despartii de tine, nu ai acest drept sa obligi pe cineva sa faca doar cum vrei tu, ea nu este proprietatea ta, si daca iti era nevastă nu ai fi avut dreptul sa o controlezi esti bolnav la cap asta e clar, si vei ramane singur cu mina dreaptă, sa faci o l@bă, ca de femeie nu esti in stare, esti gelos nebun. Paranoic.

| VoidEternal a răspuns:

Cu terapie. Problema e la tine, nu la ea.

| CCC13 a răspuns:

Crizele de gelozie nu sunt deloc bune si timpul o sa le rezolve pe toate.
Toți avem nevoie de putin spatiu si putina intimitate.

Trebuie sa renunți la gelozii exagerate si sa oferi relației ce ai mai bun.
Relatia va merge daca este compatibilitate intre voi.

De inselat poate sa te insele oricând si oriunde, nu este nevoie sa piarda timpul pe internet ca sa faca sex cu cineva.
Iar daca te înșală înseamnă ca nu este facuta pentru tine si e mai bine sa nu va pierdeți timpul.
Discutați deschis si o sa fie mai bine, bineînțeles ca trebuie sa faci si tu ceea ce îi ceri ei, reciprocitate.

Am fost cu o tipa care era foarte geloasă, ma acuza ca ma întâlnesc cu alta si cand mergeam singur la alimentară. Asa ca după cateva luni i-am îndeplinit dorința si apoi m-am despărțit de ea.

O relație se bazează pe respect, încredere si iubire.